A tea és ló útja


Egy hete ilyenkor, vasárnap délelőtt Mallorcán ültem a tengerparton, s mialatt a csoport kávézott, én a Passion című elegáns spanyol utazási folyóiratot lapozgattam, amelynek példányai ott vannak a legtöbb kávéház asztalán. Az első cikket az egyes számú spanyol turisztikai célpontnak szentelték: Mallorcának. A Séta Mallorca körül című írást a sziget északi félszigete, a Formentor-fok fényképe vezette be. Csupán jobbra kellett pillantanom, hogy megtudjam, mennyire trendiek vagyunk. Ezt láttam ugyanis:


De hogy a Wang folyó útjai valóban mennyire ráéreznek a világ legfrissebb turisztikai trendjeire, azt a második cikk mutatta meg, amely a nyugati utazók számára jóformán ismeretlen egzotikus úticélról szólt: a tea és ló útjáról. Ez az út a Himalája alatt, a délnyugat-kínai Yünnan hegyei között, a Mekong és a Jangce forrásvidékén kanyarog. A karavánok évszázadokon át ezen keresztül szállították Kína legjobb teatermő vidékéről, Dél-Yünnanból a téglákba préselt teát fel északra, a tibeti törzsekhez, s hozták onnan cserébe a kiváló hegyi lovakat le délre, a kínai udvarokba és helyőrségekbe. Ahogy a cikk részletesen is megírja:

„Sosem volt olyan nevezetes, mint a Selyemút, de egykor, amikor a tea többet ért, mint ez a finom szövet, a tea és a ló kanyargós, ősi útja – kínaiul Chamadao 茶马道, – igen fontos kereskedelmi útvonal volt. Közel négyezer kilométer hosszan vezetett a kínai Yünnanból és Szecsuánból Lhasába, a tibeti fővárosba. A hordárok karavánokba összeállva, a hátukon, bambuszlevelekbe csomagolva szállították a teát a világ egyik legbonyolultabb hegy- és vízrajzán keresztül, át a Hengduan-hegységen, folyamok, kanyonok, kő- és kötélhidak sokaságán, folytonosan rettegve banditák és lavinák alattomos támadásától.

Az áhított cél, amelyet közel öt hónap múlva pillanthattak csak meg, a Potala-palota volt, a dalai láma egykori székhelye Lhasában. Itt végre letehették nehéz terhüket, amely átlagosan 100 kg volt fejenként, kinek-kinek saját testsúlyától függően. A hordár-karaván, kínaiul körülbelül húsz lóval tért vissza. A kötegelés és szállítás megkönnyítésére a teát 30 kilós kősúlyok segítségével téglákba préselték, ahogy sok helyen még ma is teszik. A teát nem egyszer Indiába is elvitték, ami a nehéz utat, mivel a Himaláján is át kellett kelni, egy évnyire hosszabbította meg.

A tea először 641-ben jutott el TIbetbe, amikor a Tang-dinasztiából származó Wen Cheng hercegnő feleségül ment Songtsen Gampo tibeti királyhoz. A hideg vidéken élő tibetiek megkedvelték a forró italt, s azóta is napi negyven csészével isznak meg belőle jakvajjal és egy kis sóval keverve, alapvető élelmük, a tsampa, a tűzön pörkölt árpaliszt mellé. A tibetieknek az alacsony hőmérséklet miatt mindig nagy kalóriatartalmú ételekre, így tejtermékekre és húsra volt szükségük. Minthogy zöldségeik nincsenek, a tea csodás lehetőséget nyújtott a megtisztulásra és az emésztés elősegítésére, a fáradtság ellen, s a templomokban való virrasztásra. A tea olyan népszerű volt Tibetben, hogy a 13. században Kína már sok tonnányit szállított évi 25 ezer lóért cserében.

A tea és ló útja, amely a Nyugat számára jórészt ismeretlen maradt, a világ egyik legveszélyesebb útja volt. Manapság mind a helyiek, mind turisták járnak rajta, de immár nem gyalog, hanem négy keréken.”



És most, épp egy hét múlva vasárnap délelőtt repülőgépen ülök Yünnan felé, hogy előkészítsem a Wang folyó őszi túráját, amelyen a tea és ló útját fogjuk végigkövetni a déli teaültetvényektől a tibeti hegyek aljáig smaragdzöld völgyeken, szédítő kanyonokon és ezeréves kisvárosokon át, ahol sok száz éve megállt az idő. Most még nem tudok saját párdarabot posztolni a Passion ide vonatkozó fényképe alá, de a következő hetekben ezt bőven bepótolom.


Modern ikonok

Vlagyimir Tatlin: Mélydombormű, 1914

Két éve, 2014 októberében avatták fel Párizs egyik legújabb emblematikus épületét, a Fondation Louis Vuitton modern művészeti kiállítótermét. A sydney-i operaházra emlékeztető épület mint hatalmas hajó magasodik fel nagy üveg vitorláival a Bois de Boulogne, a párizsi Városliget fái közül. A vitorlákat pillanatnyilag Daniel Buren Observatoire de la lumière installációjának színes foltjai tarkítják, ami kissé ideiglenes retró-fílinget kölcsönöz a kompozíciónak az eredeti hófehér vitorlák időtlen hatása helyett. De az épület így is félreismerhetetlen névjegye Frank Gehrynek, az egyik legnagyobb kortárs építésznek. Rá vall a bonyolult térbeli konstrukció, az egymást átható görbe síkok sokasága, a táncoló vonalvezetés, amelyet az elmúlt évtizedek néhány legnagyobb hatású alkotásán, a bilbaói Guggenheim Museum (1997), a los angelesi Walt Disney Concert Hall (2003) vagy a prágai Táncoló Ház (1996) épületegyüttesén alkalmazott.

A Fondation Louis Vuitton épülete a mostani (2016 okt. – 2017 máj.) Buren-installáció alatt, illetve eredetileg, 2015 nyarán (forrás: pinterest)


shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1 shchukin1

Frank Gehry épületeinek sajátossága, hogy nemcsak a környező teret, hanem a tágabb társadalmi teret is szervezik, s városrészek, sőt városok gazdasági és kulturális revitalizációját képesek katalizálni. A Fondation Louis Vuitton rendkívüli kiállításai is jelentős nemzetközi események. Ilyen a most futó, tavaly októbertől idén március 5-ig tartó Icons of Modern Art. The Shchukin Collection is.

A gazdag moszkvai kereskedőcsaládból származó Szergej Scsukin 1897-től kezdte gyűjteni a kortárs francia festők műveit. Húsz év alatt kitűnő érzékkel alkotta meg az egyik legjobb kortárs gyűjteményt, amelyben egyebek mellett ötven kép volt Picassótól, harmincnyolc Matisse-tól – aki személyesen is segített berendezni Scsukin moszkvai palotájának szalonját –, tizenhat Gauguintől, tizenhárom Monet-től, és nyolc az általa mindenkinél többre becsült Cézanne-tól. Elképesztően intenzív élmény lehetett ez a palota, amelynek termeiben, sőt folyosóin és ebédlőjében szorosan egymás mellett kétszázötvennyolc ilyen kép borította a falakat. Scsukin 1908-tól vasárnaponként nyilvános látogatásra is megnyitotta gyűjteményét, amely óriási hatást gyakorolt az orosz avantgard művészetre.

„Az orosz avantgard művészek között egyetértés uralkodott abban, hogy legfontosab művészeti iskolánk nem a szentpétervári képzőművészeti akadémia, hanem Sz. I. Scsukin galériája … Őrületes élmény volt először látni a legkiválóbb francia művészek képeit … Nem mindenki volt képes megérteni Picassót, de mindenki elismerte tehetségének hatalmas erejét … Képszerkesztési elvei, a tárgy feldarabolása eltolás révén és más kísérletei fokozatosan váltak egyre felfoghatóbbá számunkra.” (Ivan Kljun)

Picasso: Hegedű, 1912 nyara (a Scsukin-gyűjteményben 1912 telétől)

Nagyezsda Udalcova: Hegedű, 1916

A címbeli „ikon” több szempontból is találó. Illik egy olyan épülethez, amely Párizs modern ikonjává kíván válni. Jellemzi e képek korabeli orosz recepcióját, ahogy az óorosz ikonok 1905-1914 közötti újrafelfedezésének légkörében modern ikonokként értelmezték őket, s ahogy Scsukin maga is egyfajta személyes ikonosztázként állította össze ebédlőjében Gauguin vallásos tárgyú festményeit. És persze azóta e képek mindegyike külön-külön is a modern művészet ikonjává vált. Mindegyiknek saját Wikipedia-címszava van, sokuk önálló könyvet kapott. Felismerik őket az alábbi részletek alapján, amelyeket tegnap fotóztunk a kiállításon?

shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2 shchukin2

Ivan Kljun: Zenész, 1916

Januári tüzek


„Csak egy gyenge fény pislákol remegő világgal, mint apró csillag a sötétség hatalmas tengerében. Ez a fény szinte csak sejtelem a lélek számára, amely ugyancsak remeg a kétségtől, hogy ez a fény nem álom-e csupán, s nem a sötétség tengere-e a valóság.” (Vaszilij Kandinszkij)



Melyik út visz oda, ahol a fény lakik? És a sötétségnek hol a lakóhelye? hogy elkísérhetnéd őket otthonukba, s hazavezethetnéd őket házukba?” (Jób könyve)


Sa Pobla, Mallorca, Szent Antal éjszakája

A Wang folyó útjai 2017-ben


A Wang folyó túrái olvasóink kérésére nőttek ki a blogból. Immár ötödik éve szervezünk utakat olyan vidékekre, amelyeket jól ismerünk és szeretünk, s amelyek nem szerepelnek a turistairodák reklámjaiban, vagy ha igen, akkor sem ilyen mélyen alámerülve a hely történelmében és mindennapjaiban, a kis utcák szövetében, belső udvarokban, csak helyiek által látogatott kávézókban és kocsmákban: a Mediterráneumba, Kelet-Európába, a Kaukázusba, Iránba, a Távol-Keletre.

Útjaink nem társasutazások, sokkal inkább baráti túrák. Szinte mindig van valaki, aki bevallja, hogy soha nem akart társasúton részt venni, de a blog kínálatának nem tudott ellenállni. A végén pedig megkönnyebbülten könyveli el, hogy de hisz ez nem is volt társasutazás. Amit igazán nagy elismerésnek tartunk.

Friss híreinkért iratkozzon fel levelezőlistánkra a wang@studiolum.com címen!
Ez még a 2017. évi túranaptárunk. A 2018. évi túrákat most állítjuk össze, szeptember végén küldünk ki egy első, bőséges menüt szemezgetésre mindazoknak, akik feliratkoztak levelezőlistánkra a wang@studiolum.com címen. A legnagyobb érdeklődésre számot tartó ajánlatokból állítjuk össze október közepéig a 2018-as túranaptárat, amelyet aztán itt publikálunk. Ha bele akarnak szólni, hogy s mint legyen, iratkozzanak fel a levelezőlistára!

Ez évi túranaptárunk közzétételét hosszas levelezés előzte meg, amelyben a Wang folyó levelezőlistájára feliratkozott több száz olvasónkkal egyeztettük, ki hová szeretne leginkább jönni a szélesre nőtt kínálatból, s kinek melyik időpont volna a legmegfelelőbb. Közben néhány útra be is telt a kisbusznyi, 16 főnyi létszám. Úgyhogy aki a jövőben szeretne beleszólni a túranaptár alakulásába, és biztos akar lenni, hogy nem marad le a legnépszerűbb utakról, iratkozzon fel a listára a wang@studiolum.com címen!

A tavalyi utak nyomán folytatjuk a Kaukázus felfedezését, s eljutunk az egyik legnehezebben megközelíthető és legszebb vidékre, a grúziai Tusheti völgyeibe. Iránban is új, kevéssé ismert utat járunk be, Kurdisztán gyönyörű hegyvidékét és az iráni zsidó zarándokhelyeket. A Mediterráneumban a tavaly Umbriában megkezdett Utas és holdvilág-túrát Toszkánában folytatjuk, Szardíniára megyünk karneválra és Szicíliába húsvétra. Felmegyünk a katalán Pireneusokba, a románkor bölcsőjébe, és bejárjuk Mallorca hegyi falvait. Albániai túránkkal megkezdjük a Balkán, és ciprusi pünkösdi utazásunkkal a görög világ felfedezését. Újra megismételjük nagy sikerű odesszai túránkat, amelynek során végigjárjuk a haszidizmus ukrajnai bölcsőit is. Titkos városi túráink sorát a tavalyi Prága után Berlinnel folytatjuk. Végül az idei év nagy ugrása Kína lesz, amelynek több alkalomra tervezett felfedezését az egyik legszebb és legarchaikusabb tartomány, a tibeti hegyek alatt fekvő Yunnan, a kínai tea és a legtöbb kis kínai nemzetiség hazájának, lélegzetelállító hegyvidékek és ezeréves kisvárosok földjének bejárásával kezdjük.

Túráinkról rendszeresen tartunk előzetes ismertetőket, történeti-művészettörténeti előadásokat, útibeszámolókat is. Ezekről is a fenti hírlevélben küldünk értesítést.

Az egyes túrákra jelentkezni vagy azokról érdeklődni ugyancsak a wang@studiolum.com címen lehet. Válaszként részletes programot küldünk minden egyéb tudnivalóval együtt. Bevált szokás szerint az utakra, ha repülünk, a repülőjegyet ki-ki maga veszi meg, az összes többit én intézem. A részvételi díjak rendszerint kétágyas szoba egy ágya (reggelivel), a bérelt busz és a vezetés árát foglalják magukban; ahol ennél többet, azt külön megírom. Aki egyágyas szobát kér, írjon, hogy rákérdezzek a felárra. Ahol a részvételi díjat csak hozzávetőleg adtam meg, ott ez még függ a résztvevők számától, és az ennek megfelelő végső szállodai ajánlattól.


Január 16-23: Mallorca ünnepei. Mallorcát sokan német turistaparadicsomként ismerik, pedig ez csak a keskeny déli tengerpartra korlátozódik. A sziget valójában gyönyörű, archaikus és ismeretlen világ, ahogy azt korábbi beharangozónkban és közös posztunkban leírtuk, középkori falvakkal és apátságokkal, az arabokról maradt kertekkel és olajfa-ültetvényekkel, máig fennmaradt és eleven zsidó negyeddel, hagyományos kisvendéglőkkel, lenyűgöző hegyekkel és tengerparttal. A szigetet nemcsak azért a legjobb januárban meglátogatni, mert ekkor egyáltalán nincs turista, viszont langyos a levegő, és érik a narancs, hanem azért is, mert ekkor tartják a három legnagyobb ünnepet, Szent Antal megkísértésének malacsütéssel egybekötött éjszakáját, az állatok megáldását, és Szent Sebestyén ünnepét, amikor démonok ezrei vonulnak végig tüzes szekerekkel Palma óvárosán. • Telt ház

Február 24 – március 3: Farsang Szardínián. Szardínia hegyektől körülzárt belső része, a Barbagia a Földközi-tenger egyik legarchaikusabb vidéke, lenyűgöző hegyvidék, évezredes hagyományokat őrző falvakkal, történelem előtti kőépítményekkel. A busójárásra emlékeztető farsangi felvonulásaik szintén sok ezer éves gyökerekre mennek vissza. Ezeken veszünk részt több faluban is, miközben bejárjuk a vidék hegyeit, középkori templomait, hegyi kisvárosait. • Részvételi díj kb. 550 euro • Még két szabad hely van

Március 8-12: Az ismeretlen Velence. „Apám két épületre korlátozta velencei látogatásait: a Szent Márk bazilikára és a Harry’s Barra”, írja John Julius Norwich, Velence nagy monográfusa. A mai turisták sincsenek másként. Ezen a hétvégén azonban továbblépünk, és sikátorról sikátorra, házról házra, a Lidótól a ma is élő zsidó negyedig bejárjuk Velencét, és megismerjük mindennapjainak történelmét. Részletekért érdemes beletekinteni a tavalyi velencei túra meghirdetésébe, és átnézni Velencéről írott bejegyzéseinket. • Érkezés egyénileg, repülővel, vonattal vagy autóval, részvételi díj (szállás reggelivel, egynapos bérlet kishajókra, vezetés) 350 euro.

Március 23-26, április 6-9, július 6-9: Berlin. Hosszú hétvégék Berlin ikonikus helyszíneinek és ismeretlen részeinek, kortárs építészetének és egzotikus negyedeinek megismerésére. Bejárjuk a város történelmi magját, az újonnan épült központokat, a felkapott mulatónegyedeket és a rejtett kis világokat. Kiemelten figyelünk Berlin 20-as évekbeli kulturális virágzásának, orosz-magyar-zsidó emigrációjának, a világháború utáni megosztottságnak, és a 80-as és 90-es évek alternatív szcénájának emlékeire. • Repülő Bp-Berlin és vissza kb. 50 euro, részvételi díj kb. 300 euro.

Április 11-18: Húsvét Szicílián. Kisbusszal járjuk be a sziget tengerparti városait és kevéssé ismert hegyi kisvárosait, az épségben megmaradt zsidó negyedeket, az arab-normann építészet emlékeit és a harmonikusan a tájba illeszkedő ókori görög templomokat. Részt veszünk a hagyományos nagyheti és húsvéti felvonulásokon és szertartásokon, amelyeket különösen nagy és archaikus pompával ünnepelnek Szicílián. • Repülő Pestről Cataniába és vissza kb. 180 euro, részvételi díj 580 euro. • Húsvéti túránk betelt, de a nagy érdeklődés miatt szívesen szervezünk egy második szicíliai túrát decemberben, Santa Lucia ünnepére: jelentkezzenek rá gyorsan!

Május 23-30: Odessza és a haszidizmus podóliai bölcsője. Már sokadjára tesszük meg ezt a hosszú és nagy sikerű utat. Pestről busszal indulva Dél-Galícián, Csernovic városán, Hotin és Kamenyec-Podolszk gyönyörű középkori várain (világörökség) és a legrégebbi, néhol ma is élő haszid stétleken keresztül érkezünk az orosz és zsidó kultúra emblematikus városába, ahonnét visszafelé repülünk Prágába. Aki nem repül tovább azonnal Pestre, annak egész délelőttös prágai alternatív városnézést tartok, s kora délután együtt megyünk vonattal Budapestre. Odesszáról írott bejegyzéseinket itt foglaltuk össze, galíciai, haszid és más zsidó bejegyzéseink összefoglalója itt található. • Részvételi díj (amely az összes vacsorát, az odesszai kocsmazenés vacsorát és a busz árát is magában foglalja) 600 euro, a repülő vissza Odesszából Prágába kb. 100 euro. • Telt ház

Június 1-8: Ciprus. A szigetnek legtöbben csak a délkeleti sarkát, Larnaca és Hagia Napa strandjait ismerik. A sziget belseje, kisvárosai és hegyi kolostorai azonban sok ezer éves, kevéssé ismert történelmet őriznek. Ezt járjuk be egyhetes túránk során, az orthodox pünkösd idején. Megismerjük a kettéosztott Nicosia lenyűgözően pezsgő világát, kávézóit, rengeteg rejtett történelmi emlékét, felkeressük a Tróodos-hegység festett kolostorait (világörökség), Paphost, amely ebben az évben Európa kulturális fővárosa. Átmegyünk az északi, török oldalra, ahol végigjárjuk Ciprus legszebb és legérintetlenebb vidékeit, kis kikötővárosait, a szépen fennmaradt ókori településeket, a velencei hegyi várakat és Famagusta lenyűgöző gótikus katedrálisait. • Repülő (Wizzair) Pestről Ciprusra kb. 180 euro, részvételi díj kb. 550 euro.

Június 26 – július 4. Grúzia, Tusheti. Már harmadik éve járunk vissza Grúziába, mindig valamit változtatva útvonalunkon. Idén Tbiliszi bejárása után Mtskheta és Jvari katedrálisai után felmegyünk a grúz hadiútra, majd terepjáróval Grúzia egyik legarchaikusabb és legnehezebben megközelíthető vidékére, Tusheti völgyeibe, a Nagy-Kaukázus határhegysége alatt. Visszafelé meglátogatjuk Chiatura kötélpálya-városát és Katskhi kolostorát. Eddigi összegyűjtött grúziai és kaukázusi bejegyzéseink itt olvashatók. • Repülő (Wizzair) Pestről Kutaisziba és vissza kb. 200 euro, részvételi díj (amely a vacsorákat és a terepjárók költségét is magában foglalja) 600 euro • Első túránk betelt, de a nagy érdeklődés miatt szívesen szervezünk másodikat is júliusban vagy augusztusban: jelentkezzenek rá gyorsan!

Augusztus 25 – Szeptember 1: Barcelona és a katalán Boí-völgy. Az európai románkor bölcsőjét látogatjuk végig a Pireneusok völgyeiben, ahol minden falu és templom világörökség. Barcelonában kezdjük a város bejárásával, és a nemzeti múzeumba összegyűjtött lenyűgöző románkori freskók és faragványok megismerésével, majd busszal megyünk fel a Pireneusokba. Ez a túra egy olyan tervezett sorozat első darabja, amelynek során az európai románkor leggazdagabb vidékeit járjuk be, s amelyet jövőre folytatunk Dél-Franciaországban. • Repülő (Wizzair) Pestről Barcelonába és vissza kb. 150 euro, részvételi díj kb. 550 euro.

Szeptember 4-11: Szarajevótól Albániáig. Első balkáni körutunk, gyönyörű hegyvidékeken és történelmi városkákon át, még az utolsó pillanatban, mielőtt a tömegturizmus igazán felfedezné a vidéket. Bejárjuk Szarajevót, kirándulunk montenegrói és albániai hegyvidékekre, várakhoz, kisvárosokba és kolostorokba. • Repülő (Wizzair) Pestről Szarajevóba és vissza kb. 100 euro, részvételi díj kb. 500 euro. • Az útra már csak néhány szabad hely maradt

Szeptember 19-26: A zsidó és kurd Irán. Hamadan, Eszter királynő és Habakuk próféta hagyomány szerinti sírja, a legfontosabb iráni zsidó zarándokhelyek meglátogatása után kanyarodunk fel Kurdisztán hegyeibe, ahol ezeréves hagyományos falvakat, világörökségi emlékhelyeket látogatunk végig. A hegyvidékről a bakthiari hegyeken át ereszkedünk le Iszfahánba, ahol meglátogatjuk az élő – bár egyetlen útikönyv által sem említett – zsidó negyedet, tizenhét működő ezer éves zsinagógájával, és találkozunk a helyi zsidó közösséggel. • Repülő Pestről Isztambulon át Teheránba és vissza kb. 250 euro, részvételi díj kb. 700 euro • Ez a túra összekapcsolható a következővel is:

Szeptember 27 – október 6: Ashura ünnepe és Irán történelmi városai. Egy év múltán ismét Ashura ünnepére, a legfontosabb síita vallási ünnepre érkezünk Iránba. Az ünnepen, mint tavaly is, Kashanban és Nushabadban veszünk részt ottani barátainkkal. Meglátogatjuk Abyaneh egykori zoroasztriánus városát, majd végigjárjuk a legfontosabb történelmi városok tengelyét Yazd, Iszfahán, Pasargade, Perszepolisz és Shiraz útvonalán. Innen belföldi repülővel megyünk vissza Teheránba. • Repülő Pestről Isztambulon át Teheránba és vissza kb. 250 euro, részvételi díj kb. 900 euro.

Október 10-17: Toscana. Tavaly kétszer is nagy sikerrel jártuk végig Szerb Antal regénye, az Utas és holdvilág útvonalát Velencétől Urbinón és Umbrián, Gubbión, Assisin és Arezzón keresztül Sienáig, egyenként azonosítva a könyv helyszíneit. Idén innen folytatjuk utunkat nyugat felé, megismerve, mi mindent látott volna Mihály, ha a regény végén nem adja fel a vándorlást. Találkozunk etruszk és római emlékekkel, hegyi kisvárosokkal, a kora reneszánsz festészet lenyűgöző emlékeivel, a toszkán dombvidék csodálatos látványával. • Busszal megyünk oda-vissza, a teljes részvételi díj (amely a vacsorákat is magában foglalja) kb. 700 euro • Az útra már csak néhány szabad hely maradt

November 5-18: Kína, Yünnan tartomány. Idén kezdünk hozzá Kína megismeréséhez, amelynek nyelvével és kultúrájával jó huszonöt éve foglalkozom. Első utunk Kína egyik legszebb és legarchaikusabb, történelmi emlékekben és természeti szépségekben leggazdagabb vidékére vezet, a tibeti hegyek alatt fekvő Yünnan tartományba, a kínai tea hazájába és a legtöbb kis kínai nemzetiség falvaiba. Festői teaföldek és rizsteraszok, hegyi kanyonok, még érintetlen történelmi városkák (érdemes megtekinteni tíz éve kint vásárolt, kínai nyelvű Yunnan-útikönyvem fotóit). • Repülőjegy kb. 600 euro oda-vissza, részvételi díj kb. 1000 euro.

December 6-10: Róma titkai. Az előző évek nagy sikerű Róma-túráinak megismétlése során bejárjuk a reneszánsz és barokk óvárost a Tiberis kanyarulatában, felkeressük a legfontosabb templomokat, palotákat és tereket, a kétezer éves gettót, a századfordulós városrendezés által meghagyott zugokat, végigjárjuk a középkori zarándokútvonalakat, kirándulunk a campagnára. Az öt nap alatt igyekszem sűrítve átadni mindazt, amit egy évet Rómában élve és azóta is gyakran visszajárva megismertem, s emellett megadni a magáét a kávézóknak, trattoriáknak és sziesztaidőben templomlépcsőn üldögélésnek is, amelyek nélkül nem lehet megismerni Rómát.