














Az oszlop a Katskhura hídjához érve tűnik fel először. Alatta a folyón egykori transzformátor romjai, körötte birkák legelnek. Néhány kanyarral feljebb nehezen járható földút indul a kolostor felé. A sziklák között tágas sátrazóhely nyílik, pompás kilátással az oszlopra és a tájra, már az arany óra magasságában.



Zárás előtt nem sokkal érkezünk a kolostorba, már az utolsó orosz látogatók fényképezik egymást az oszlop előtt. Mi vagyunk az utolsók, akik még az udvaron csellengünk. Hátrébb, a szerzetesi lakrész előtt kis csoport fiatal szerzetes ül körben Maxim atyával együtt, középen tízévesforma kisfiú pandurin játszik, háromhúros grúz lanton, a mellette ülő idősebb pap tercel hozzá. Minket is egy-egy székkel, pohár borral kínálnak. A falubeli plébános születésnapja van, s feljött, hogy a szerzetesekkel együtt ünnepelje meg. Öt hittanosát is magával hozta, tiszta, szép arcú fiatalokat. A legkisebb, Rezo profi módon játszik a pandurin, grúz népdalokat, századfordulós sanzonokat, kortárs popzenét. A körben ülők egyike-másika felemeli a poharat, csöndesen tósztot mond, a pap viszonozza. Ha nem is világos, amit mond, a csillogó szemekből és a nevetésből megértjük, hogy szellemesen válaszol a tósztra. A választ ének követi, miközben újratöltik a poharakat.

Tószt és ének. Lloyd Dunn felvétele


A szél a lenyugvó nap fényében fantasztikus felhőrajzokat formál az oszlop fölött. Maxim atya gyengéden megérinti Lloyd karját, és felmutat az égre, hogy lássa, milyen szép.
Tószt és ének. Lloyd Dunn felvétele
A nap már leszállt a hegyek mögé, amikor az ünnepség véget ér. Megköszönjük a vendéglátást, grúz férfiszokás szerint megöleljük, egyszer arcon csókoljuk egymást. A szerzetesek kikísérnek bennünket, vékony, fekete figuráikat végig ott látjuk a kapuban, míg el nem tűnnek szemünk elől a fordulóban.


Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése