Ki tudja azonosítani az összes zászlót az 1937-es párizsi világkiállításra kiadott tömegközlekedési tájékoztató címlapján?
Kvíz
Ki tudja azonosítani az összes zászlót az 1937-es párizsi világkiállításra kiadott tömegközlekedési tájékoztató címlapján?
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
8 megjegyzés:
Egynéhány úgy néz ki, mintha tengerészeti zászlók lennének. Görögöt, japánt, dánt, lengyelszerűséget, lengyelt (indonéziait) egyben egy svarcgelbbel látok. Kicsit nagy a káosz. :)
a felkelő fekete lyuk országa
:)
" 410 körül korai utalásokat találhatunk már Plutarkhosznál (46-120) is, aki olyan görög tengeri csatákról tesz említést, amelyekben zászlójelzéseket is alkalmaztak.
900. Bizánci tengerészet; Tengerészeti műveletek során a hajók kapitányaitól elvárták, hogy figyeljék az admirális hajóját, aki parancsait a központi árboc különböző oldalain és magasságain jelezte különböző színű zászlókkal és füsttel. A jelek egy teljes kódja létezett, amellyel a parancsnokoknak és a legénységnek meg kellett ismerkednie.”
1738-ban de la Bourdonnais bevezeti a számozott kódokat a zászlókra. 10 különböző színű zászló jelölte a számokat 0-9-ig. 3 készlet zászló 1000 különböző jelet eredményezett.
1763-ban de Bigot, a Francia Tengerészeti Akadémia megalapítója Brest-ben az első megoldás egy változatát valósította meg. 336 eltérő zászlójelet vezetett be előre meghatározott eseményekhez vagy hajótól hajónak parancsokhoz.
További protokoll szabályokat is alkalmazott, pl.: előkészítő jelzőzászlót az összehangoláshoz, továbbá: a címzettnek meg kellett ismételnie az üzenetet, hogy jelezze, hogy megkapta, vagy a jelismétlő csónakokat vett igénybe, hogy „közvetítsenek” egy jelet a flottának. Mindenegyes jelhez hozzá volt rendelve egy szám, és mindenegyes számhoz egy jel. Köd esetében vagy éjszaka ágyúkat, világítórakétákat és jelzőfényeket használtak kódolt üzenetek továbbítására."
Forrás: http://www.ektf.hu/~forgos/hivatkoz/mediaismeret/jelzs_kdolt_zszlkkal.html
Archives & Collections Society
http://www.aandc.org/research/signalflags1.html
a felkelő fekete lyuk országa: hát az lehetne is, tekintve a világkiállítás megosztott első díjának egyik nyertesét (és akkor mondhatnánk, hogy a franciáknak nem volt gusztusuk az odaillő jelet is beletenni a lyukba)
már Plutarkhosznál is: nem rossz felvetés, de ha így van, milyen hajók vagy jelzések zászlói lennének ezek?
Ahogy Éva írta ezek valóban tengerészeti jelzőzászlók. A PARIS szót alkotják :)
Sportszelet a szerkesztőségben! ;)
Gyerekkoromban Dékány András regényei és tengerész szomszédunk hatása alatt hosszú időn át komolyan készültem a tengerésztiszti hivatásra. Ekkor tanultam meg a tengerészeti zászlójelzéseket is, és nagy örömömre szolgált viszontlátni őket a párizsi tömegközlekedési prospektus borítóján…
Majd együk is meg a sportszeletet egy sörözőben, ha jössz a városba valamikor :)
Egyébként én is hajóskapitány szerettem volna lenni sokáig, amikor Marjai Imre Nagy hajóskönyvét megkaptam.Dehát vízimolnár famíliából ez nem is olyan nagy csoda.
Ja, és a kisebb zászlók 1937-et formálnak.
Megjegyzés küldése