
A foltos hölgy kezét a kebléhez szorította, és reménykedve nézett Filipp Filippovicsra.
Az meg fontoskodva összeráncolta a szemöldökét, leült az asztalhoz, és írni kezdett.
– Nagyságos asszonyom, egy majom petefészkét fogom beültetni önnek
– jelentette ki, és nagyon szigorúan nézett.
Az meg fontoskodva összeráncolta a szemöldökét, leült az asztalhoz, és írni kezdett.
– Nagyságos asszonyom, egy majom petefészkét fogom beültetni önnek
– jelentette ki, és nagyon szigorúan nézett.


A darwinizmus elterjedését, majd a Mendel-féle öröklődési szabályok újrafelfedezését követően a 20. század első évtizedei Európa- és Amerika-szerte az emberi test tökéletesítését célzó genetikai és egyéb biológiai kísérletezés jegyében teltek. Virágkorát élte az emberiség génállományának javítását célzó eugenika, a hormonkezelés és a xenotranszplantáció különböző formái, amelyek más élő szervezetekből származó beültetett elemekkel igyekeztek késleltetni az emberi szervezet öregedését. Ezek közül a Párizsban működő orosz professzor, Serge Voronoff (1866-1951) módszere kapott a legnagyobb visszhangot, aki fiatal majmok herezacskójából ültetett át néhány milliméteres darabokat idős férfiakéba, akik ezt követően állítólag látványosan megfiatalodtak. Voronoff világhírűvé vált. A 40-es évekig, míg módszerétől a korábbi rajongók el nem fordultak, több ezer műtétet hajtott végre, többek között az öregedő Atatürkön, vagy az angol liga számos futballistáján. Később nők ifjításával is próbálkozott majompetefészek-beültetés révén. Eredményeit az európai és amerikai sajtó széles körben népszerűsítette, és számos korabeli tudományos-fantasztikus novellának és komédiának, kuplénak („If you’re too old for dancing / Get yourself a monkey gland”) sőt koktélnak is ihletőjévé vált.

„Ha a filozofáló Goethe ismerte volna a majomherét, bizonyára egy Voronoffot és „hereszövet-beültetést” vitt volna színre a történeti Faust és ennek az alvilági Mefisztofelésszel folytatott misztikus üzelmei helyett az örök ifjúság keresését jelképezve” (Medical Council, Chicago 1920)

Bulgakov, aki csak a polgárháború után cserélte fel az orvosi mesterséget az íróival, minden bizonnyal ismerte Voronoff munkásságát, akinek Rejuvenation by grafting (Megfiatalítás átültetéssel) című könyve ugyanabban az évben jelent meg, amikor Bulgakov – valószínűleg rettentő nagy szerencséjére – sikertelenül próbálta megjelentetni majd színpadra vinni a Kutyaszív-et. A szovjet cenzúra pontosan tisztában volt a mű ideológiai jelentőségével, s az évtizedeken át szamizdat formájában terjedő könyv csak 1987-ben jelenhetett meg a Szovjetunióban, amit azonnal követett Vlagyimir Bortko zseniális filmváltozata.

Ám Voronoff nem az egyetlen modellje volt Bulgakovnak. A homunculus, a semmiből megalkotott új ember, hogy úgy mondjam, a levegőben volt a 20-as évek Oroszországában. A sikeres forradalom eufóriájában élő szovjet vezetés számára semmi sem tűnt megvalósíthatatlannak. A mezőgazdaság, sőt az ember genetikai megjobbítása a megfelelő összpontosítással és kellőképpen vizionárius tudósokkal az élen éppolyan lehetségesnek tűnt, mint a társadalom felülről végigvitt átalakítása. Ez a célkitűzés tette a szovjet genetika irányítójává a szerény szibériai almanemesítőt, Ivan Micsurint, akinek jelmondata: „Mi nem várhatunk a természettől könyöradományokat, a mi feladatunk ezeket kicsikarni belőle”, szerencsésen egybecsengett a lenini-feuerbachi mottóval: „A filozófusok eddig csak különbözőképpen magyarázták a világot, pedig a feladat megváltoztatni azt.” Ez emelte a szovjet genetika rettegett urává 1930 és 1960 között az ukrán agronómust, Trofim Liszenkót, a szerzett tulajdonságok öröklődésének prófétáját, akinek célkitűzése az volt, hogy „kiűzzük a biológia tudományából a véletlenszerűséget,” de ehelyett a biológia tudományát űzte ki harminc évre a Szovjetunióból.


Nem kell bizonygatnunk, mennyire meggyőzően hangozhattak ezek az érvek a szovjet hatalom számára. Ivanov 1924-ben hatalmas összeget és kutatóintézetet kapott a szovjet akadémiától, valamint párizsi, majd francia guineai kiküldetést, hogy a helyszínen folytathassa majomkísérleteit. Három alkalommal termékenyített meg nőstény majmokat emberi spermával, de a kívánt eredmény elmaradt. Amikor pedig azzal próbálkozott, hogy afrikai nőket termékenyítsen meg nőgyógyászati vizsgálat ürügyén majomspermával, a francia hatóságok kiutasították a gyarmatról.
Ivanov 1929-ben egy hím majommal tért vissza a Szuhumiban berendezett kutatóintézetébe, ahol önkéntes komszomolkák jelentkezését várta a kísérlet elvégzésére. Ám még a legjobb orosz pártüdülők éghajlata sem bizonyult megfelelőnek a majom számára, aki nem sokkal a megérkezés után elpusztult. Ivanov kérvényezte újabb hím majmok beszerzését, s miközben ezeket várta, intézetében a mesterséges megtermékenyítés tökéletesítésén dolgozott.
Nem tudjuk, megjöttek-e az igényelt majmok, s ha igen, Szuhumiba-e vagy máshová. Nem tudjuk azt sem, elkövetett-e valamilyen botlást Ivanov professzor, vagy a hatóságok úgy látták jónak, hogy kevésbé frekventált kazahsztáni intézetben folytassa szigorúan titkosnak minősülő kutatásait. Tény az, hogy a rákövetkező évben Ivanovot letartóztatták, és Alma-Atába vitték. Itt viszonylag nagy szabadságot engedélyeztek neki: zárt körű kutatásai mellett a városi állatorvosi intézetben is taníthatott. 1932-ben szívroham végzett vele. Kutatásai további sorsáról semmit sem tudunk.

A professzor 20-as évekbeli munkanaplóját néhány éve találta meg levéltári ismerőseinek útmutatása nyomán az író Oleg Siskin, aki 2006-ban Dmitrij Gyemin rendező segítségével dokumentumfilmet is készített a történetről.

A filmben elhangzik, hogy a Sztálin halála után a Gulágról hazatért foglyok visszaemlékeztek rá: saját szemükkel látták, hogy Szibériában bizonyos helyeken „majomemberek” dolgoztak. Állítólag még szenzációs cikkek is megjelentek erről, majd aztán éppilyen gyorsan el is ült a hír. Minthogy a film ezen a ponton nem említ forrást, lehet, hogy csak szenzációhajhász felvezetésként hozza elő a hírt, de ha tényleg láttak is valamit az elítéltek, arról sem tudhatjuk meg már, mi volt. Nem valószínű, hogy Ivanov professzor kísérlete bármilyen sikerrel járt volna. Célkitűzését, a mocsaras területen végzett munkától a katonai szolgálatig mindenre alkalmas, igénytelen élőerő tömeges mesterséges előállítását végül a szovjet állam valósította meg sikeresen a 30-as és 40-es években, mellesleg még ráadásul Bulgakov vízióját is valóra váltva. Őket illeti meg a cím, amellyel a film rendezői Ivanov professzort felruházták.

10 megjegyzés:
Nemrég volt erről konferencia:
A Magyar Történelmi Társulat
tisztelettel meghívja
Müller Miklós
emeritus professzor
Rockefeller University, New York
a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja
Az alkotó szovjet darwinizmus
Liszenko Magyarországon
című előadására
és az azt
követő vitára
Az alkotó szovjet darwinizmus fogalmát T.D. Liszenko (1898-1976) szovjet agronómus dolgozta ki, szembeállítva azt
a modern „polgári” örökléstannal. Ez az áltudományos irányzat Sztálin személyes támogatásával 1948-ban „győzött”
a Szovjetunióban, a biológiai és agrártudományi kutatás hosszú éveken át szenvedte hatását. A szovjet blokk országai,
így Magyarország is, átvette és alkalmazta ezeket a tanokat. Újabban kísérletek történnek e feledésbe merült irányzat
rehabilitálására.
Müller Miklós 1930-ban született Budapesten. A Budapesti Orvostudományi Egyetemet 1955-ben végezte el s 1964-
ig az egyetem Szövet- és Fejlődéstani Intézetében dolgozott. 1964 óta a New York-i Rockefeller University munkatársa,
kutatási területe a sejttan és a parazitológia, 2005 óta tudománytörténettel foglalkozik. A párizsi René Descartes Egyetem
díszdoktora.
Helyszín : ELTE BTK Kari Tanácsterem
Budapest, Múzeum krt. 4/a. fsz. 39.
Időpont: 2011. október 18. (kedd) 17 óra
Minden érdeklődőt szívesen látunk!
Sajnos nem tudtam ott lenni. :(
Liszenko viszonylag ismert Magyarországon, mint a neve tájékán beidézett magyar nyelvű jó tanulmány is mutatja, de több más helyen is olvastam már róla (pl. a Lenin balzsamozásáról szóló irodalomban).
a szibériai társasutazások szervezése mellett uttörő eredményeket értek el a transzplantációs sebészetben:
http://dendrimer-molecule.blogspot.com/2007/09/bizarre-experiment-in-tarnsplantation_27.html
(le kell görgetni a lapot)
igen, a Gyemihov-kísérlet eredménye szerepel is a Suskin-filmben
Hát nagyon jó lenne, ha ezek a dolgok nem kerülnének elő soha többé ...
…ha nem történnének meg, úgy érted, mert kerülni csak kerüljenek, minél inkább, az is egy biztosítéka, hogy nem történnek meg többé…
A Kutyaszív sok más film közt legálisan nézhető a 'Moszfilm' youtube csatornáján: http://www.youtube.com/user/mosfilm
Illetve Voronoffról a legújabb 'BBC History' magazin is írt.
Leninről pedig már apám fiatalkorában (sőt, gondolom már jóval azelőtt) azt suttogták, hogy már a sokadik viaszbábu...
@Studiolom : legyen igazad, elég volt egyszer egy hülye litvániai németnek összeállni egy homályos eredetű osztrákkal ... és ők csak a legismertebbek.
"..szerencsésen egybecsengett a lenini-feuerbachi mottóval: >>A filozófusok eddig csak különbözőképpen magyarázták a világot, pedig a feladat megváltoztatni azt.<<"
ezt Marx írta (Tézisek Feuerbachról)
Így értettem én is, csak a már amúgy is hosszú mondatban szükségét éreztem a rövidítésnek úgy, hogy a forrásra is utaljon, meg arra is, akinek a nevéhez idézet formájában kötötték.
Megjegyzés küldése