To Hilary and Walter, in thanks for their visit
A domb tetején áll nagyapám falujának temploma, a mai Magyarország legrégebbi faépülete, amelyet 1670-ben ácsoltak Csodatévő Szent Miklós tiszteletére. Ikonjai a 18. századból valók, berendezése a 19.-ből, s a 20. században telepítették át ide, a szabadtéri múzeumba. Én gyerekként már nem láttam, de bátyáim még igen az utcánk végén, a Bukóc dombján, s Bandi egy képeslapot is őriz a képével, amelyet anyánk írt neki a faluból. Csak most tudtam meg, hogy a falunkbeliek és a környékbeli ruszin falvak minden év szeptember 8-án, Kisboldogasszony napján eljönnek ide, Szentendrére az ukrán határról, és misét tartanak benne magyar és ruszin nyelven. Jövőre én is ott leszek.
6 megjegyzés:
A Kutatók Éjszakáján megtanultunk félóra alatt ruszinul ... ;)
Ez ám az intenzív tanfolyam! Egyéb nyelveket is oktatnak?
U.I. Jó, jó, ruszinul. De melyik dialektust? :)
Abból kiindulva, hogy jó sok magyar szó volt benne, szerintem a hucul :) idén indult az ELTÉ-n ruszin szak is, ez volt az apropó. Oktattak aznap este fehéroroszt, bolgárt, lengyelt :)
Adok ruszin segédletet is ;)
Korábban én is felírtam magamnak ezt az infót, mert érdekelt volna... most utánakérdeztem, és a Skanzen illetékes dolgozója szerint idén nem lesz ilyen, legalábbis ezen a hétvégén biztos nem.
De kár. Abban reménykedek, talán egy közeli időpontban mégis lesz – most hétvégén amúgy sem tudtam volna ott lenni.
Hirtelenében ide tudnám tenni ezt az igen érdekes Jan Bicko-interjút.
Megjegyzés küldése