„A cantaberek közül nem ejtettek sok foglyot, mert amikor szabadságuk elvesztése
fenyegette őket, nem akartak többé élni, hanem inkább lángba borították városaikat;
némelyek elmetszették torkukat, mások a lángok közé vetették magukat, ismét mások
mindenki szeme láttára mérget ittak, úgyhogy legnagyobb és legharcosabb részük itt veszett.”
(Dio Cassius, Historia romana, 54.5.1)
fenyegette őket, nem akartak többé élni, hanem inkább lángba borították városaikat;
némelyek elmetszették torkukat, mások a lángok közé vetették magukat, ismét mások
mindenki szeme láttára mérget ittak, úgyhogy legnagyobb és legharcosabb részük itt veszett.”
(Dio Cassius, Historia romana, 54.5.1)
„Potes település kétharmada elpusztult és lángok martalékává vált, amelyek még mindig dühöngtek, amikor a településre bevonultunk. Az ellenségtől két élelmiszerraktárat foglaltunk el, három könnyű kocsit és egy kamiont, egy dinamitraktárat, nyolcezer kilogramm lisztet és egy optikai berendezést.” (S.H.M. –Legajo 458 – Carpeta 14).
Valójában soha nem sikerült kideríteni, kit terhel a felelősség Potes felgyújtásáért, s jellemző, hogy az elmúlt nyolcvan évben senki nem tett kísérletet az igazság kiderítésére, ahogy a spanyol polgárháború sok ezer hasonló eseményére sem. Mindenképpen különös, hogy az ostromlottak felgyújtják a várost, miközben raktáraikat érintetlenül az ostromlóknak hagyják. Vádlottak viszont többen is voltak. Néhány hónappal később, 1937 végén Eugenio Ortega Ruiz huszonhárom éves tanító és a helyi republikánus milicia egyik vezetője, mielőtt sok más között őt is kivégezték volna ezzel a váddal, védekezésül egy jegyzőkönyvet mutatott be, amely szerint még ők maguk tartóztatták le a potesi gyújtogatókat. A védekezés nem használt. Úgy tűnik, a tűzvész jó alkalmat szolgáltatott a helyi ellenzékkel való leszámolásra.
1937. augusztus 30. és szeptember 4. között a Potes füstölgő romjait elfoglaló csapatok negyven helyi lakost végeztek ki a temető falánál. A megtorlás a liébanai völgy valamennyi faluján végigvonult, éppolyan önkényes módon, ahogy az egész korabeli Spanyolországban történt.
Így nézett ki az 1937-es tűzvész előtt a piactér melletti, s a hídon túl a városka felső részére vezető utca.
Vagy ezen a téren, vagy a folyó másik oldalán, a templommal szemben volt 1291-től, IV. Sancho uralkodásától kezdve a piactér. IV. Sancho király rendelete kötelezte mindazokat, akik részt akartak venni az állatvásáron, hogy hagyják fegyvereiket a fogadóban. A fenti fotó a Torre del Infantadóról készült.
Ma minden hétfő piacnap. Nem állatvásár, csak zöldségpiac, ahol mézet lehet kapni, az alivai „quesucos”-t, zöld borókaágon füstölt kecskesajtot, hatalmas barna hagymát, kisszemű borsót, és törkölypálinkát, amelyek mind a liébanai völgy falvainak jellegzetes termékei. De ezenkívül évente hat állatvásárt is tartanak Potesben. A legfontosabb a Péter-napi vásár, június 29-én. Ezt még I. János király rendelte el 1379-ben.
Potes pusztulása előtt ez volt a „vajárusok árkádja” a Plaza de Santanderen, ahol hétfőnként a környező falvak parasztasszonyai vajat árultak. A tűzvész pusztította el azt a hatalmas ciprust is, amely ezen a képen félig eltakarja a Torre del Infantadót.
Átkelés az Új Hídon az 1950-es években. A városkának ez a része eddigre már újjáépült az „Elpusztított Régiók Helyreállítása” program keretében, amely sok tekintetben a pusztítás betetőzését jelentette. Ezen a vidéken még ma is sokan járnak olyan, nyírfából faragott facipőben, amilyet a képen látunk.
A hófüggöny borította torony Potes legjellegzetesebb épülete, a Torre del Infantado, amelyet a 15. században emelt don Íñigo López de Mendoza, Santillana márkija, akinek családja ekkoriban a völgyet birtokolta, s a települést Liébana központjává tette. A toronyban ma a híres Liébanai Beatusról rendezett kiállítás látható.
Eusebio Bustamante archív fotói
Számos ókori történész és geográfus, Strabón, Silius Italicus, Florus, sőt Horatius is megemlékezik a cantaberek legendás bátorságáról és vadságáról, például hogy győzelmi himnuszokat énekeltek, mialatt a rómaiak keresztre feszítették őket. A Kr. e. 1. sz. utolsó negyedében magának Augustus császárnak kellett ide személyesen hadjáratot vezetnie a hódítás betetőzésére, s hogy szokatlanul nagy számú – ötvenezer – telepessel megkezdje Cantabria romanizálását, amely végül soha nem lett teljes. A krónikások szerint Augustusnak ezer nehézséget kellett legyőznie a járhatatlan utaktól a betegségeken át eladdig, hogy egy éjszakai előrenyomulás után villámcsapás érte, amely az előtte haladó rabszolgát meg is ölte. Kétségtelen, hogy a cantabriaiak közmondásos keménysége jó szövetségesre talált Európa csúcsainak védőfalaiban és sűrű erdőiben.
Potes látképe a San Miguel remeteségtől nézve. Innen kiindulva járjuk be a liébanai völgyet a következő napokban.
Sirena del mar. Énekli Ángel Roiz a liébanai völgy Uznayo de Polaciones falujában. Alan Lomax gyűjtése, 1952-53
1 megjegyzés:
Nagyon érdekes! Vannak még azért a történelemnek homályos bugyrai, s, amint azért az egyre közelibb múltba megyünk, egyre több ilyet tapasztalhatunk!
Megjegyzés küldése