


1942. december 13-án Kovacsics László szakaszvezető kézzel rajzolt tábori lapon köszönti menyasszonyát, Faust Lujzika urleányt Budapesten, a Zsigmond utcában, a mai Frankel Leó úton. A rajzot szemmel láthatólag indigóval sokszorosította a század egyik ügyes kezű tagja, akinek cigarettával, pálinkával, őrség-átvállalással fizettek szolgálataiért. Jól emlékszem erre, mert a mi századunkban én voltam ez az ügyes kezű. Ennek megfelelően a női arc sem az aktuális kedvest ábrázolja, hanem a korabeli ideálszépséget, amelyet minden bizonnyal Karády Katalinról mintáztak, akinek „Valahol Oroszországban” című dala – mint láttuk – amúgy is a tábori lapok első számú ihletőjévé vált.

Karády Katalin: Valahol Oroszországban (1942)
A magyar hadsereg előre nyomtatott rajzokkal is adott ki tábori lapokat, amelyeken az egyéni rajzok bumfordi őszinteségét a központi ideológia patriarchális és hazafias pátosza váltja fel. A vezérmotívum akár itt is lehet egy Karády-dal: „Messzi orosz földön fúj, süvít a szél, őrszem áll a vártán, derék magyar legény…” A képeslap városi és falusi családdal illusztrálva is megjelent.




És egy család nélküli változat is, szarvas elől menekülő haditudósítóval, a nőtleneknek. A dátum 1941: ez volt az első karácsony, amikor a tábori posta üzemelt.


A tábori posta a háború vége után sem állt le. 1946-tól volt lehetséges a Vöröskereszt útján levelet küldeni a szovjet hadifogságban lévőknek. A kommunista párt a propaganda-lehetőséget felfedezve olyan magyar-orosz nyelvű karácsonyi lapokat adott ki, amelyeket csak ebben az időszakban lehetett használni, s amelyeknek a szovjet kapcsolatokon keresztül szavatolta a célbajutását. Elképzelhetjük, mit gondolhattak a több éve a táborokban sínylődő foglyok az „Erősítsd a magyar-szovjet barátságot” jelmondat olvastán. De mindegy is volt, ha ez volt az ára, hogy hírt kaphassanak szeretteiktől.




Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése