


A telepen hivatalosan 600 ember él, a valóság ennek több mint kétszerese. Vízvezeték, csatorna nincs, a villanyt is csak néhány éve vitték ki a városból. Ígéret van rá a mindenkori politikusok részéről, kezdve Francóval, aki az 1940-es években látogatott ki a településre, javulást ígérve, s azóta is minden politikus megteszi ezt választások előtt, de a változás csak nem jön.

A telepre nem egyszerű bejutni, hát még fotózni. A Wang folyón már többször említett Rusztem Adagamov orosz bloggernek is csak a telep szociális munkásainak közbenjárására sikerült.

A telep három részre oszlik: az egyiket spanyol, a másikat portugál, a harmadikat estremadurai cigányok lakják.
A negyven éves Urbana portugál cigányasszony 26 éve jött férjhez El Vaciére: ma hét gyermeke és hét unokája van, mindannyian a telepen élnek. Házukat maguk építették, fűtés nincs, noha télen Andalúziában sem ritka a fagypont körüli hőmérséklet. Férje egykor gyárban dolgozott, most nyolcan élnek 350 eurós rokkantnyugdíjából.

A telep lakói ugyanakkor nincsenek teljesen magukra hagyatva. Spanyol önkéntesek 1998-ban hozták létre a telepen az azóta is magánadományokból fenntartott Maria Angeles óvodát. Nyolc fizetett és húsz önkéntes állandó munkatárs dolgozik itt, s amellett rendszeresen jár ki hozzájuk orvos és pszichológus is. Igyekszenek gondot viselni a telep valamennyi gyerekére, akiknek legnagyobb része csak itt kap meleg ételt, melegvizet, oktatást, s kimenteni őket a nincstelenség és a kriminalitás köréből. A telep lakói nagy hálával beszélnek munkájukról. Persze az éremnek másik oldala is van: a tavalyi nyári szünet idején betörtek az óvodába, s mindent elvittek, amit csak értek, úgyhogy két hónapba telt míg legaláb újra meg tudtak nyitni. „Ilyen itt az élet”, mondja rezignáltan a vezető szociális munkás, „a jó és a rossz nap mint nap harcolnak egymással. Az egyik majd csak győzni fog.”

A telep életéről nemrégen a Cuatro spanyol tévécsatorna sugárzott ötrészes (1 2 3 4 5) dokumentumfilmet. 2008-ban pedig a TNT színházi központ vette rá a telep asszonyait, hogy vigyék színpadra García Lorcától a Bernarda Alba házát. A darab szereplőiről Giovanni Nardelli készített fotósorozatot mindennapi környezetükben.

5 megjegyzés:
A Saura-féle El Amor Brujo-t is ez ihlette?
De igenis ritka Andaluziaban a fagypont koruli homerseklet. Januarban egy napos napon 18 fok van.
jók, a napos nappalok, de azt hiszem a ma éjjelre előrejelzett +4°C nyugodtan nevezhető fagypont körülinek. Egy deszka/bádogépítményben kivált.
andalúziai tartományok havi átlaghőmérséklete
és ez az átlag, tehát ingadozás fel is, le is
én is éltem andalúziában, elfagyott olajfát is láttam
A zólyomiról tegyünk fel képet?
Megjegyzés küldése