
„Épp most tart a diákok lelkigyakorlata, ez nagyon igénybe veszi a felügyelő tanárok estéit. Délután voltunk kirándulni itt a hegyekben, most zsolozsma után filmelemzést tartok nekik, aztán összegzem a menekülthelyzetet.” „És mit összegez róla?” „Hát tudja, a média valami egészen furcsa szemszögből nézi ezt a helyzetet, a kormánypárti média. És a diákjaink ugye okosak és nagyon kritikusak, és tele vannak kérdésekkel. És hát én egyértelműen és világosan válaszolok a kérdéseikre.”

„A nagy éves lelkigyakorlatunkra mindig el szoktunk hívni egy-egy magyar főpapot vagy politikust. Most Erdő Péter bíboros urat és a köztársasági elnök urat hívtuk el. És ilyenkor a diákoknak van egy órájuk kérdezni, és hát a mi diákjaink nagyon tudnak kérdezni. Nem szívesen lennék a bíboros úr és a köztársasági elnök úr bőrében.”
„Szent Márton kolostorunk védőszentje, Szent István az ő tiszteletére alapította 1000 táján Pannonhalmát. Márton-nap előtt minden évben egy hetes lelkigyakorlatot tartunk az ő szellemében. Hogy ő megfelezte a köpenyét, és nem azt firtatta, nem önhibájából került-e a koldus ebbe a helyzetbe. Ilyenkor egy héten át erről beszélgetünk, a kiszolgáltatottakról, hogy mit tett Márton, hogy Krisztus mit tenne, hogy nekünk mit kell tennünk ilyen helyzetben. Olvasunk, filmeket nézünk, megbeszéljük. A diákok bolhapiacot csinálnak, főznek, kiárulják, és a pénzt a végén annak a csoportnak adják, akiről szó volt. Mert minden évben más-más csoportról beszélünk, a mozgássérültekről, a cigányokról, a vakokról, a környékbeli mélyszegénységben élőkről. Idén a menekültekről.”

2 megjegyzés:
Az ebédlőben a fő helyen az apát úr ül rendesen, mikor II. János Pál ott járt, Asztrik átadta a helyét. Most lehet, hogy egy szír menekült családfő?
A bencésekben lehet bízni, a stabilitas loci mellett az erkölcseik is stabilak!
"Ilyenkor egy héten át erről beszélgetünk, a kiszolgáltatottakról, hogy mit tett Márton, hogy Krisztus mit tenne, hogy nekünk mit kell tennünk ilyen helyzetben."
Megjegyzés küldése