Mikulás-napi írásunk egyszerre jelenik meg a Wang folyó versei és a Nagy Háború blogon. |
Osztrák vidéken, ahol a szokás máig él, az 1900-as évektől megjelenő Mikulás-napi képeslapokon is a Miklós-járás maskarái kísérik püspököt. Ahol ez az előkép hiányzott, ott az elterjedt ördög-ábrázolásokhoz igazították a figuráját. Mindenütt elmaradhatatlan ismertetőjegye volt azonban a kiöltött hosszú nyelv, amellyel a gyermekeket ijesztgette, a virgács, amellyel a rosszakat megfenyegette, s a puttony, amelybe a végképp javíthatatlanokat nagy karmával – Krampe, amelyről nevét is kapta – belerakta és elvitte.
A krampuszábrázolásoknak itthon és külföldön se szeri se száma. A grafikus elvadult vagy szelíd fantáziájától és humorérzékétől függően megjelenhetett krampuszmaszkot viselő elegáns frakkos világfi, gyerekeket náspágoló vagy ijesztgető, nyelvét kiöltő ronda alak, szíveket nyárson sütögető, szarvakat viselő szőrös-patás szörny, nőket elcsábító pajzán ördög alakjában, vagy épp csábos nőalak, férjét virgáccsal megleckéztető asszony, esetleg pórul járt szőrmók formájában, akit a háziasszony fülön csípett és még a virgácsát is elvette tőle, stb.
A legeredetibb és legszebb krampusz-lapok a Wiener Werkstätte kiadásában születtek, ahol neves művészek grafikáit jelentették meg limitált példányszámú képeslapként. Nálunk mindenképp meg kell említenünk Kozma Lajos 1910-es években rajzolt krampuszalakját, amelyet azonban a honi közízlés túlságosan merésznek és szokatlannak talált.
Természetesen az első világháború is sajátos krampusztémákat ihletett.
Megbünteti a központi hatalmak ellenségeit:
Vagy egyenruhát öltve látja el az ellenség baját:
Van úgy, hogy „háborús mikulást” játszik:
De lehet pont fordítva is: az ellenség a krampusz, vagyis maga az ördög, akit katonáink jól megszorongatnak, vagy kigúnyolnak:
Ami viszont sajátosan magyar motívum: a „vörös ördög”, azaz a magyar huszár krampuszként való ábrázolása.
Vörös ördögnek – ha lehet hinni a szóbeszédnek – a Nagy Háború idején az orosz katonák nevezték el a honvédhuszárt. A Tolnai Világlapja 1916 januári számának Tolnai ABC rajzos mellékletében a „V” betűs címszó a következőkről világosít fel:
„Vörös ördög az én nevem, de ördög nem vagyok ám!
Ezt a nevet muszka koma ijedtében adta rám.
Magyar honvéd huszár vagyok, nincs párom az ég alatt:
ahol járok, – az ellenség mint a gyáva nyúl – szalad…”
A vörös ördög kifejezést maguk a huszárok is átvették, de eredetileg csak az 1. honvéd huszárezred katonáit illették ezzel a névvel, majd az 5. lovashadosztály katonáit is így nevezték. A motívum egyébként több alakulat jelvényén is megjelenik, így például az említett budapesti 1. honvéd huszárezredén, amit mellesleg a neves festőművész, Manno Miltiades tervezett, valamint a m. kir. 5. honvéd lovashadosztályén is. Előbbi egy lóval ugrató vörös ördögöt, utóbbi viszont egy gyalogos ördögöt ábrázol, aki karabélyát ütésre emeli.
Az 5. honvéd lovashadosztály jelvénye
(forrás: Ságvári György: A Magyar Királyi Honvédség és a honvédegyenruha 1868-1918)
(forrás: Ságvári György: A Magyar Királyi Honvédség és a honvédegyenruha 1868-1918)
Az ördög alakja persze elsősorban a rosszat, a gonoszt testesíti meg, az elnevezés azonban mégis hízelgő, mert félelmet ébreszt az ellenségben.
„És ezekre a snájdig szép fiukra mondják az oroszok, hogy »vörös ördögök«…”
Az Előre újságot reklámozó képeslap
Az Előre újságot reklámozó képeslap
A vörös ördög motívum tálcán kínálta a krampusz tréfák ábrázolását.
7 megjegyzés:
Hadd ajánljak egy kiváló képgalériát a The Atlantic-től, Krampuszfelvonulás Ausztriában, extrafriss, öt napos!
http://www.theatlantic.com/infocus/2013/12/krampus-saint-nicholas-dark-companion/100639/
Látványos és elgondolkodtató...
Nagyon köszönjük! Jut eszembe, Mallorcán a krampusz szerepét a Szent Antalt egész éjszakán át kísértő démonok töltik be. Aki velünk jön most januárban Mallorcára, láthatja is őket, mert pont miattuk raktuk a túra kezdetét január 17-re, Szent Antal éjszakájára.
Twerkel az ördög, azaz a krampusz, mint Miley Cyrus előképe.
Asszem a huszáros "vörös ördög" kifejezés mintha már egy 1914. szeptemberi Tolnain is szerepelne ...
Tamás: Forrást!!! Előre is hálásan!
Igen Tamás, ha vörös ördögöt látsz, azonnal küldd el nekünk :)) Köszi!
Vörösördögológia 1914 szeptemberből eccer, kéccer, meg októberből, illetve az ősforrás a Zigány-féle A világháború története-ből (az 1915-ből.)
Egyébként még a belga fociválogatott hívja magát vörös ördögöknek :)
OFF: megkaptad a mallorcás leveleim?
Megjegyzés küldése