Szombat-vasárnap bejárjuk a lembergi óvárost, az örmény és a zsidó negyedet, a szecessziós városrészeket és a zsidó külváros megmaradt emlékeit, s ellátogatunk a ruszin fatemplomok skanzenjébe, ahol ilyenkor hagyományos húsvéti szertartást tartanak. A Lembergbe vezető úton meglátogatjuk Drohobycz barokk városkáját, Bruno Schulz szülőhelyét, visszafelé megállunk körülnézni a Kárpátok fölött a Vereckei-hágón.
Tervezett költség (út busszal + szállás + idegenvezetés) 75 ezer forint. Még négy hely van a buszon: mindenkit szívesen látunk.
6 megjegyzés:
Az utolsó képen levő lépcsőházi burkolat a pesti századfordulós Zsolnay csempegyárban készült az Öv utcában. Jellegzetes terrazzó cementlap.
Fantasztikus! Ez biztos? A kép ugyanis Lemberg belvárosának egyik lépcsőházában készült. Eszerint nem csak redőnycímereket importáltak Budapestről.
Egy kicsit más, de a szív szándéka a fontos:
http://judit-kavicsok.blogspot.hu/2013/05/egy-nagyon-kedves-dij.html
A Bródy Sándor utcában restauráltam ehhez hasonló felületet. Ilyen lapokat gyártott még a Walla Cementárugyár, és a Melocco gyár is a századfordulón kerámiából, cementből (amit terrazzo lapnak is hívnak)
http://www.restauratorkamara.hu/portfolio/megjelenito.php?id=1175&show_user_id=881
A szababadkai zsinagóga műemlékes bejárása során találtam Zsolnay padlócsempéket itt is.
https://picasaweb.google.com/102910324243515138276/SzabadkaZsinagoga?authuser=0&feat=directlink
Lemberg nem ereszt. Studiólum érdekes írását olvasom a 2000 folyóirat májusi számában. Pazar fotók, remek cikk.
Vajon Lemberg az apropója a cikknek, vagy az emlékezetkultúráról kikívánkozó gondolataihoz "csak" illusztráció lenne Lemberg sorsa? Akárhogy is, érdemes elolvasni.
Megjegyzés küldése