Jöjjön velünk Örményországba!


Az Ararátot még hó borítja, és barnák a mezők, de fölöttük már fecskerajok keringenek, és a Kasagh folyó völgyében már fészkelnek a gólyák. Örményországba hamarosan eljön a tavasz, s vele együtt mi is. Abban az évszakban, május-júniusban járjuk be az egész országot, amikor már minden zöldell, és csak a legmagasabb hegyeket koronázza hó. Egyhetes túránk során meglátogatjuk a világörökség listájára felvett ősi templomokat, az örmény Kaukázus legszebb hegyi tájait, és Karabahnak a világtól elzárt gyönyörű fennsíkját. Kirándulunk mély folyószurdokokban, széttekintünk ezer méter fölötti hágókról, a világ leghosszabb kötélvasútjával megyünk fel az iráni határ melleti hegység elzárt völgyében fekvő Tatev kolostorához. Egy hét alatt igyekszünk megnézni e hegyvidék legszebb látnivalóit, e sok ezer éves történelem legfontosabb emlékeit.

Wizzairrel érkezünk Kutaisziba, ahonnét kisbusszal indulunk át a szomszéd országba, s ide is térünk vissza egy hét múlva. Szállásaink minden helyen kiváló színvonalú, olykor négy-, olykor háromcsillagos szállodákban lesznek, minden este más-más étteremben ismerjük meg a kitűnő örmény konyhát, s Jerevánban a hagyományos örmény zenét is. Hogy az egész országot és Karabahot is bejárhassuk, és minden fontos emléket láthassunk, viszonylag sokat, a jereváni pihenőnaptól eltekintve naponta kb. 250-300 kilométert kell buszoznunk, de az utak – a Karabahba északról, a Szelim-hágón át vezető kb. 70 kilométeres úttól eltekintve, amelyet lassan kell megtennünk – jók, a táj, amelyen átvezetnek, gyönyörű, és nagyjából óránként állunk meg egy-egy szép táj vagy nevezetesség megtekintésére.

Aki a vidékről és az útról többet akar megtudni, annak ajánljuk februári előkészítő túránk „percről percre”-naplóját, valamint a Kaukázusról írott bejegyzéseink tartalomjegyzékét, amelyeknek egyes bekezdéseihez és posztjaihoz az alábbi útvonalterv egyes állomásait is átlinkeltük.

Az egyhetes túra részvételi díja 550 euro (busz + szállások reggelivel + vezetés), amely mellé a Wizzair Budapest–Kutaiszi–Budapest repülőjegyét kinek-kinek magának kell megvennie. Az első, május 2. és 10. közötti túrára már a meghirdetés előtt minden hely elkelt, de a másodikra, május 16. és 24. között még lehet jelentkezni. Jelentkezési határidő: március 10. csütörtök, a szokásos wang@studiolum.com címen. A hét nap programja:

1. Kutaiszi – Haghpat. Az észak-örményországi kolostorok

A repülő hajnali négy óra tájban érkezik a kutaiszi repülőtérre. Itt már vár ránk a kisbusz, amellyel azonnal indulunk Örményország felé. Mire felébredünk, már Tbiliszi környékén járunk, ahol reggelizünk. Kora délután érünk át a határon, a határátkelés a tapasztalatok szerint viszonylag gyors és problémamentes, kifejezetten segítőkészek mind a grúz, mind az örmény oldalon. Ezután a Debed folyó szurdokában végigjárjuk a három világörökség-kolostort, Akhtalát, Sanahint és Haghpatot, s rövid időre benézünk az egykori szovjet iparváros Alaverdibe is. Szállásunk négycsillagos haghpati üdülőszállóban lesz, uszodával, szaunával, és kitűnő konyhával, a kolostor mellett.



2. Haghpat – Noratus. A dilijani hegyvidék és a Sevan-tó

Tovább folytatjuk utunkat a Debed folyó szurdokában, amelyre lélegzetelállító kilátásunk nyílik Odzunból. Elhaladunk Filoletovo és Lermontovo molokán és yezidi falvai mellett, a dilijani hegyek között megnézzük Haghartsin és Goshavank nagy kolostoregyütteseit. A Sevan-tóhoz leérve felkeressük Sevanavank és Hayravank kolostorát, majd Noratus temetőjét, a legnagyobb fennmaradt középkori örmény középkori temetőt. Szállásunk Noratus közelében lesz.



3. Noratus – Goris. Karabah északtól délig

Ezen a napon járjuk végig Karabahot. Nagyon korán indulunk szállásunkról, mert az út ugyan nem különösen hosszú, de az első része, kb. 75 kilométer nagyon rossz állapotú, csak lassan tudunk előrehaladni, viszont csodálatos tájat látunk, ahogy átkelünk és lassan leereszkedünk az Örményországot Karabahtól elválasztó Szelim-hágón. Megállunk Dadivank és Ganzasar kolostoroknál, rövid időre Stepanakert, majd Shushi városában. Este érünk Gorisba, ahol a város legjobb, háromcsillagos szállodájában szállunk.



4. Goris – Jereván. A déli hegyekből a fővárosba

A világ leghosszabb – 15 km-es – kötélpályáján megyünk fel a csodálatos völgyben fekvő Tatev kolostorába. Utána a Jereván felé vezető úton megállunk Karahunj történelem előtti menhirjeinél, az örmény Stonehenge-nél, a világörökségre jelölt Noravank kolostoránál, a középkori örmény szobrászat leggazdagabb helyszínén, s ha az útviszonyok engedik, kitérőt teszünk Yeghegisbe, Örményország egyetlen középkori zsidó temetőjéhez. Bort kóstolunk a legjobb örmény borvidék központjában, Areniben, alkonyatkor az Araratot fotózzuk a török határon fekvő Khor Virap kolostor hátterében. Szállásunk két éjszaka a háromcsillagos Baxos hotelben lesz.



5. Jereván és környéke

Reggel indulunk Garniba, ahol megnézzük a szépen helyreállított kétezer éves hellenisztikus templomot, majd Geghard királyi kolostorát, a világörökség részét. Délután városnézés Jerevánban, látogatás az Ararat konyakgyárban. Este vacsora autentikus élő örmény népzenével.



6. Jereván – Haghpat. Az északi hadi úton

Vasárnap reggel megyünk az örmény egyház központjába, Echmiadzinba, amelynek székesegyházában, reméljük, örmény rítusú misét is láthatunk. A középkori királyi székhely, Ashtarak, és a hovhannavanki kolostor meglátogatása után indulunk északnak, a Sevan-tó felé vezető, várakkal szegélyezett régi hadi úton. Megállunk a gyönyörű helyen fekvő Bjniben, a Pahlavuni-család egykori központjában. Dilijani pihenővel estére érünk vissza első örményországi szállásunkra, a határ menti Haghpatba.



7. Haghpat – Kutaiszi

Reggel indulunk Haghpatból, több megállással késő délután érkezünk Kutaiszibe, úgy, hogy lehetőleg legyen még időnk benézni a híres kutaiszi piacra. Egy pompás búcsúvacsora és néhány órás alvás után másnap hajnali 3-kor megyünk ki a repülőtérre a pesti járathoz.



Nincsenek megjegyzések: