Ő állíttatta a temető kevés faragott köveinek egyikét is apja sírján. „Крестьянин деревни Погорелово Иван Дмитриевич Поляшов” – „Ivan Dmitrievics Poljasov pogorelovói paraszt” – mindössze ennyit íratott fel rá, erre a származására volt büszke a pétervári polgár, a Téli Palota építőmestere.
A közelében áll a helyi földbirtokos lányának sírja: Anna Vasziljeva, elhunyt 22 évesen, 1889. augusztus 14-én. A két kerubfej rég lehullott róla, de még ott van a sír mellett; a keresztet már a szovjet korszak elején lefűrészelték.
A fülkében valaha ikon volt.
Tanító sírja.
A síron fenyőfa, a sír fakerítése mellett két vasrúdra erősített vastábla: „Hier Ruht ihn [sic] Gott GEORG HAUK, 1908-1947”. Mi szél hozott ide, Georg, Oroszország északi határára? Gondoltad-e, hogy itt fogsz majd nyugodni? Ki tudta megírni a fejfát a te nyelveden?
Здравствуйте, Леонид Аркадьевич. У меня к вам большая прозьба живём мы в деревне унас нет ни дороги ни телефна живём 8 пенсионеров за хлебом ходим за два километра по грязи. Леонид Аркадьевич у нас с бабушкой развалилась русская печка а сложить иё очень дорого надо две тысячи, а мы получаем 500 рублей на двоих пенсию получаем бабушка уменя инвалид мне 63 года а ей 66 лет печника нам нанять неначто вот я и прошу вас помогите пожалуйста вышлите нам денег печку нам топить нельзя вся развалилась очень прошу помогите пожалуйста мы вам будем очень благодарны в прзьбе прошу не отказать С уважением Подпись, обратный адрес 3 апреля 1999г | Tisztelt Leonyid Arkagyevics, nagy kéréssem van Magához, itt élünk a faluban, nincs se utt se telefn 8 nyugdijjas élünk itt, kenyérér két kilométert járunk a szutyokba. Leonyid Arkagyevics, nekünk itt a mamával összedöllt a kemence és megjavittni nagyon drága kétezer kellene és miketten 500 rubellt [kb. 4000 forint] kapunk nyugdijjat a mamával ő nekem rokkant én vagyok 63 és őmeg 66 éves nincs miböll fizessük a kemencét azért kérem Magát legyen szives segittsen külgyön nekünk pénzt nem tudjuk megrakni a kemencétt az egész összedöllt nagyon kérem segitsen legyen szives nagyon hálássak leszünk kérem ne utasittson vissza Tisztelettel Aláírás, feladó címe 1999. április 3. |
A kemence téglái ma is ott állnak egy halomban. A falu még azelőtt kihalt, hogy a Rosztelekom mindenüvé bevezette volna a telefont. A szomszéd faluban, ahová kenyérért jártak, azóta van telefon. De közben az is kihalt.
11 megjegyzés:
Valami fekete autó vagy szomorú hadifogolyvonat hozhatta azt a Georgot ...
Ám akkor is csoda, hogy van saját nyelvű felirata. Talán az 1947-re már alig maradt Wolgadeutsch-ok közül valaki skribálhatta oda?
Oroszországig katonavonat hozhatta őt, én amondó vagyok, s onnan már tovább a maga lábán. Ami nagyon különös, az az, hogyan került egy falusi temetőbe egy láger tömegsírja helyett.
Üdv!
Ha nagyapám 15-16-os tintaceruzás naplójában azt olvasom, hogy a vonat irkutszkig vitte őket, akkor a bajkál-tavi várisra gondoljak, vagy volt másik irkutszk is a cári oroszországban?
Tudtommal nem volt. Hadifogolyvonat volt? Irkutszkba mentek rendszeresen hadifogolyvonatok, ott volt egy elosztóközpont szibériai gazdaságokba és munkatáborokba.
Irkutszkig úgy-ahogy egy vonal van; onnantól meg van a klasszikus cári Vlagyivosztokig, illetve a kommunista építésű BAM, Komszomolszk-na-Amurje-ig.
Köszönöm a választ!
Igen, Przemysl alól vitték el a kitörés után. (Ha a blog szerkesztője igényli, egy jó miőségú szkennelést el tudok küldeni a napló egyik épebb oldaláról. Egy szakadozotteb oldalon pedig van egy névlista, a nevek sora kihúzav. Talán ahogy meghaltak a fogolytársak ...)
Nagyon örülnék neki. Kérlek, hogy küldd a jobb oldali margón, az „Egyebeink” blokkban lévő e-mail címre. Köszönöm!
Ó, de ez második világháborús ember, az tuti. Szerintem valami hadifogoly lehetett, lehet, hogy már beteg volt, és kiadták ápolásba ...
Ez >ez a hely?
Persze, én is a második világháborúra gondoltam (1908-as születéssel elsős nem is lehetett). Ez a „beteg volt és kiadták ápolásba” viszont inkább az elsőben eshetett volna meg, a másodikban és utána egyáltalán nem ez az arany szív volt a jellemző…
Igen, ez Kosztroma, de innen még pár száz kilométerrel északabbra van Csuhloma, és annak a háromszáz kilométeres járási körzetében van (volt) Pogorelovo falu.
Megjegyzés küldése