Ivan Alekszejevics Vlagyimirov (1869-1947) csataképfestő főleg az orosz-japán háborúról, az 1905-ös forradalomról és az első világháborúról készült képeiről ismert. Legkifejezőbb és leginkább realista munkái azonban az 1917-1918-ból származó vázlatai. Ez idő alatt a pétervári rendőrségnél dolgozott, és részt vett mindennapi tevékenységükben.
Kihallgatás a Szegényparasztok Bizottsága előtt
A polgári lakosság menekülése Novorosszijszkból 1920-ban (illusztráció ehhez)
7 megjegyzés:
Ez a Téli Palota kép engem nagyon meglep. Az Úttörő évkönyben, a Téli Palota elfoglalása ürügyén gondosan megjegyzik, hogy X elvtárs felszólította a fegyvereseket, hogy az épületben páratlan értékű műkincsek vannak, azokat meg kell óvni ... na akkor most mi az igazság?
Hát az, hogy ez a Vlagyimirov a rendőrségnél dolgozott, ő lerajzolhatta, nem?
Ezek szerint ő megúszta az orosz-japánt, Verescsagin nem. De hát hova menjen egy batalista élményt gyűjteni, ha nem háborúba?
Tankönyv illusztrációnak kitűnőek a fiatalabb korosztályok számára, szép színek, mozgalmasság, giccsbe hajló didaktika nélkül. A tábornokokhoz való ellentmondásos viszonyt jól jelzi, hogy a vöröskatona azért még felsegíti őket a teherautó platójára.
Igen, tényleg szép gesztus. Mintha öreg édesapját segítené fel a teherautó platójára. Talán Repinnél láttam hasonló motívumot. Amelyik a seggénél ragadja meg, annak most nem jut eszembe párhuzama.
Szép , számozott példány a könyv is!
Csak én úgy fordítanám, hogy senki számára sem lesz vége a fénynek... Mármint a könyvcímet! Igaz, a játy és a rég orosz zavaró is lehet, meg nem vagyok műfordító! :-)
Végül is mindegy, hiszen a „világ” magyarul is jelent fényt, pláne ha ilyen archaikusan, játtyal írják :)
Megjegyzés küldése