Gyerekkorom egy csúnya iparvárosban telt. Akkor vittek oda, amikor még négy hónapos sem voltam, s az azt követő sok éven át egyfolytában arról a csodálatos szépségű városról, Lwówról meséltek nekem, amelyet családomnak el kellett hagynia. Nem csoda hát, ha egyfajta félig-meddig fennsőbbséges megvetéssel tekintettem a valódi házakra és utcákra, s hogy a valóságból csak a legszükségesebb dolgokat fogadtam el.
Adam Zagajewski: Két város
Bámulatos, hogy miközben az idő árja ellenében erőltetem emlékezetemet, egyáltalán át tudom még érezni az olyan utcanevek ártatlanságát, mint a Janow, Zmesienie, Piaski és Lackiego utca, melyeknek az 1941-es és 1942-es évek olyan ördögi jelentést adtak, mikor a város egy napon kiürült a Bernstein utcától a színházig, a Slonecznáig és tovább, s néma, holt városrész maradt a helyén, tágra nyílt ablakokkal és a szélben libegő függönyökkel. Egy lélek nem volt már az udvarokon és a balkonokon. A város határában néhány szétszórt épület állt csak, aztán a romokat benőtte a fű.
Stanisław Lem: Felsővár
Lwów kávéházairól sokat írtak már, s az olyan helyeknek, mint a „Café Szkocka”, az „Atlas” vagy a „George”, megvannak a maguk hűséges bárdjai. A lwówi kocsmák mesévé érett története már régóta önálló mítosszá, egyfajta „lwówi szöveggé” vált… A lengyelek, ukránok, zsidók, örmények, németek külön-külön a maguk imaházaiban imádkoztak, de a kocsmákban együtt múlatták az időt: legalább ott türelemmel voltak egymás iránt.
Bogusław Bakuła: Színpad, karnevál, forradalom
Ezzel a térképpel kezdjük az egykori város rekonstrukcióját: mai látogatók fényképeivel próbáljuk meg felmérni, mi az, ami az egykori Lwówból megmaradt. A városközponttal kezdjük, de hamarosan bővítjük a külvárosok térképével is, és a fényképek száma is folyamatosan gyarapodni fog. A szürke pontok azt jelentik, hogy egy-egy kép pontos helyét még nem sikerült megállapítani; ha pedig egy pont pirosra vált, arról időközben külön bejegyzés született. A mai állapot felvételét hamarosan régi fotókból, képeslapokból, rajzokból, visszaemlékezésekből készült újabb rétegekkel egészítjük ki. Nézzenek vissza.
A tócsás fotó már-már szimbólum.
VálaszTörlésés ahogy nézem, a város faunája is igencsak gazdag (még sárkányok is akadnak). :)
VálaszTörléssőt még elefánt is! (bár ezt már a szájt is csodának minősíti Galíciában)
VálaszTörlésEz az Ilyvó lenne a magyar neve neki? :) Nagyon ízes! Kicsit olyan mint Fölöstön Fürstenfeldnek vagy Alamóc Olmütznek. :) Az utolsó kép pedig meg olyan mint egy kép a képben; az autó mintha egy beillesztett képből jönne ki.
VálaszTörlésAz Ilyvó is a magyar neve neki; a 17. századi erdélyi irodalom még így emlegeti.
VálaszTörlésAz utolsó fotó tényleg kép a képben: azt hiszem, valami hosszan tartó renoválás lehetett itt a műemlék utcában, s hogy a turisták ne veszítsenek semmit, addig is kifeszítették ide, hogy néz majd ki, ha meglesz…
Negyven éve egy belvárosi keskeny utcában, ahol már nem fért el egymás mellett a villamos két sinpárja, egyszerűen közrefogták egymást. Így futott párhuzamosan a négy sinszál, amig kiszélesedett annyira az utca, hogy ismét elfértek egymás mellett. Tízpontos ötlet, telitalálat volt.
VálaszTörlésAdja az ég, hogy még most is meglegyen!
"Magam pedig Ilyvóba mentem a kiowi palatinushoz, és bár csupán két szolgától kisérve,nem volt elég bátorságos ide s tova kóborolni, mivel az ügyek már-már végkifejlés felé tartottak, cselekvésre és mozgásra volt szükség; tereád biztam azért ó örök gondviselés, életem gondját."
VálaszTörlésII. Rákóczi Ferenc emlékezései ...
... egy fontos lwówi weblap :) http://www.misslviv.com/
VálaszTörlésEgy nagyon jó könyvet olvasok, melegen ajánlom a Wang folyó híveinak: Dina Rubina: Szindrom Petruski. Ekszmo 2014. Félek, hogy még nincs lefordítva. A szerző a 80-as években emigrált Izraelbe, ott is, azóta is oroszul ír, remekül. Ennek a regénynek egyik fő helyszíne Lvov az 50-es években - varázsosan és varázsosnak festi le. Fontos helyszínek még: Prága, Jeruzsálem, Szahalin...
VálaszTörlésA Pegasus - Teherán mellett - ki tudja meddig ide is indít járatokat 2016-ban.
VálaszTörlésLviv bennfentes
VálaszTörlésArleta átrakta blogját : http://forgottengalicia.com/. Első bejegyzés : zsidó sírkövek a Lenin szobor talapzatán Lembergben.
VálaszTörlésNagyon jól sikerült videók a Városról és a ruszin skanzenről.
VálaszTörlésХристина Соловій & YanGo — Шкідлива звичка
VálaszTörlésWaszlavik Gazember interjú. Nem, nem tévedés !
VálaszTörlés