A huszadik század legelején, még a lóvasutak korában, Adorján György váltóőr karcolgatta vélhetően unalmas munkája közben az egyetem klinkertégla burkolatába, ami épp eszébe jutott. A műgonddal készített naiv munka egészen idén tavaszig őrizte az emlékét.
Van, ahol sikerül egyre tudatosabban őrizni a múlt ilyen apró kis jeleit, és ez nem puszta érzelmesség, hanem imázsépítés is. Mert egy város történetét ezek a rejtőzködő kis történetek teszik különösen személyessé, a várost magát pedig vonzóvá és egyedivé, megismerésre csábítóvá. Ahol úgy pusztítjuk el saját értékeinket hogy fel sem ismerjük a pusztítást, ott a szegénykultúra győzött.
Egész oldalas térkép |
Azt hiszem ez ugyanaz a probléma, amivel mi is gyakran találkozunk a közterületeken tett kertfejlesztési erőfeszítéseink során. Mint a közmunkás, aki harmadszor is ledarálja a frissen ültetett bokrokat, nem fog kerülni, mert neki aztán igazán mindegy, egyébként is mikor máskor játsszon egy elektromos fűnyíróval. Mennyivel gazdagabbak lehetnénk, ha akár csak a békénhagyásig el tudnánk jutni.
Kösz, hogy szóltatok, ha arra járok megnézem - ha még látszik. Szeretem a város apró részleteit.
VálaszTörlésNagyon sajnálom.. :( Ez az Elte egyik épületének falán volt, hazafelé néha megálltam megnézni a "graffitiket". Amikor legutóbb Magyarországon jártam,jó volt újra látni http://twitpic.com/4mex0s/full
VálaszTörlésrémlik, mintha egy időben került volna valamilyen védőplexi a karcolatok fölé, és ez külön szomorú, mert azt jelzi, megvolt a felismerés, hogy megmentésre méltó dologról van, szó, csakhogy elég egy pillanatra félrenézni.
VálaszTörlés:( Még valamikor az ősz folyamán leszedték az összes téglát, akkor megijedtem, hogy mi lesz a graffitis darabokkal, de szerencsére visszakerültek. Még kicsit meg is nyugodtam, hogy no lám, ezek szerint odafigyelnek rájuk...
VálaszTörlésA hazai műemlékvédelemről (nyilván tisztelet a kivételnek) sokat elmond, hogy miközben a zsámbéki templom falában a 20. század elejének primitív téglabetoldásai is érinthetetlenek a Velencei Karta (szerintem csak és kizárólag kis hazánkban ilyen szigorú)betartása miatt, a műemlékvédelem emberei homokfúvóval "tisztították" a falakat, a faragványokkal, szobrokkal együtt.
VálaszTörlésKistarcsán a régi általános iskola falán voltak hasonló karcolatok. (Mára sajnos levert, majd bevakolt "lakópark" lett.)
VálaszTörlésAnno még megtaláltam apukám karcolatát.
A Rózsafa/Csángó utcai és Huba utcai graffitikről két nagyon szép bejegyzés (főleg a második): egy és kettő.
VálaszTörléstényleg nagyon szépek!
VálaszTörlés