Uglicsban és környékén hét napot töltöttünk masterclass-kurzuson fotózással – írja Nyikolaj Gontar –, s a város szélén bukkantam erre az egyértelműen történelmi épületre, amely teljesen elütött a környezetétől. „Magánterület, belépni tilos”, hirdette a felirat. Ahogy ott nézelődtem, az őr is felfigyelt rám, és odajött, azt hittem, azért, hogy elhajtson, de nem. Beszélgetni kezdtünk, s megtudtam, hogy az épület nem más, mint egy valamikori templom, amelynek tornyait lebontották, és asztalosműhelynek alakították át. A legérdekesebb az volt, hogy az egész belsejét borító freskókat – a figurák figyelmes tekintete nyilván hátráltatta a munkavégzést – levakolták és lemeszelték. De idővel a vakolat több folton is levált a falról, mégpedig épp ott, ahol az arcok voltak. Először csak jámbor mesének hittem a dolgot, de pár perc múlva azt mondta, ha akarok, körülnézhetek. Hogyne akartam volna.
Az udvaron mindenütt nagy kupacokban álltak a fűrészporos zsákok. Különösen megragadott a tábla az ajtón: „Опаснаяа зона” – „Veszélyes zóna”.
Egy ikonfestő ismerősöm azt mondta, hogy hagyományosan eltérő minőségű festéket használtak
a kép egyes részeihez. Gyakori volt, hogy a jobb minőségben kivitelezett arcokat
lakkozták, s ezért válhatott le épp ott a vakolat a falról.
a kép egyes részeihez. Gyakori volt, hogy a jobb minőségben kivitelezett arcokat
lakkozták, s ezért válhatott le épp ott a vakolat a falról.
Bocs, de: „Elkészült. Vidd el!” -- Helyesen kb.: a munka végeztével takaríts ki magad után.
VálaszTörlésIgazad van, javítottam.
VálaszTörlésEzek a képek annyira élnek! A színek is olyan mélyek. Én miért nem tudok ilyen képeket csinálni? :-)
VálaszTörlésEzt láttam amúgy a 'Petrográdi mesék'-nél is; gyönyörűek!
Igen, ez szinte védjegye az orosz fotóknak. Erről lehet felismerni aláírás nélkül is őket. Valami olyan közös vizuális nyelv, amelyet a filmekből és mások fotóiból már egészen korán elsajátítanak. Erről beszéltem a Moszkva udvaraiban.
VálaszTörlés(Опаснаяа > Опасная)
VálaszTörlésPetya, azért, mert minden bizonnyal HDR technikával készült. Keress rá! (HDR = High dynamic range imaging/photography).
Amúgy lehet HDR-t is használni, s túlhasználni. Ezek szerintem már egy picit túllőttek a célon, bár még nem vészesen. Néha a (kicsit) kevesebb — több.
Attól is olyan élőek talán, hogy ráismer az ember arra a nagyon is ismerős "rendetlenségre", az "ahogy esik, úgy puffan" orosz stílusra, amiból néha születik egy csoda is...
VálaszTörlésNéhány link:
VálaszTörlésHDR program: jó minőségű, korlátlan (de vízjelező) trial version-nel: http://www.hdrsoft.com/ (az első oldalon egyből szépen mutatja is, miből lesz a kép összeszerkesztve: különböző exponálású képekből)
Legújabb fejleményként már vannak elég gyors számítógépek, hogy videóban is alkalmazzák: http://vimeo.com/14821961