Many Jews fleeing the Kingdom of Galicia and Lodomeria (as well as other Habsburg areas) from intense persecution and anti-Semitism during the Middle Ages settled in Rădăuţi.
Számos zsidó települt le a középkorban a halicsi és lodomériai királyságból (és más Habsburg-területekről) az intenzív üldözés és antiszemitizmus elől menekülve Radócban.
Ne ragadjunk le a legalább három nyilvánvaló ordas/szarvas hibánál. Csak beljebb, csak beljebb, urak és szép leányok.
Hát ha a szorosan vett középkort nézzük (1492) akkor a Habsburgok azidőtájt még csak szerették volna azokat a területeket, dehát épp akkor Mátyás bús hadát nyögték. Abban sem vagyok biztos, hogy a spanyolországi zsidók menekülése is a szorosan vett középkorra tehető (elvileg ugye most volt az hvg-s portugálos hír, de azokat azért ellenőrzi az ember).
VálaszTörlésA wikipédia izgalmas mint referencia, de forrásnak csak Krausz Tamás használja, mint egyik most megvett 2011-es könyvében fedeztem fel döbbenettel, szóval talán nem fogják komoly történelmi művek felhasználni ;)
Nekem így első blikkre ennyi.
Hát igen, hogy csak a legdurvábbakat nézzük:
VálaszTörlés1. A középkorban a Habsburgoknak semmi közük nem volt nemhogy Galíciához, de még a későbbi Habsburg-birodalomhoz sem.
2. „Intenzív zsidóüldözés” Habsburg-területen ezután sem igen volt (kivéve Spanyolországot, de hát a rádóciak askenáziak, nem szefárdok).
3. Galícia és Lodoméria királyság 1772 előtt nem létezett, csak ekkor hozták létre a felosztott Lengyelország Ausztriának juttatott területrészeiből.
4. De még mikor a terület Lengyelországhoz tartozott, akkor sem üldözték itt a zsidókat (kivéve persze a Hmelnyickij-felkelés idején), hanem éppen hogy kiváltságokkal csábították ide őket a lengyel földesurak német vidékről.
5. Ami konkrétan a radóci zsidókat illeti, róluk a leghitelesebb forrásból tudjuk, hogy csak a 18. század végén érkeztek ide.
6. Mégpedig nem Galíciából, hanem Csehországból, majd később Német- és Oroszországból.
Talán több tévedést is ki lehetne mutatni, de egy ilyen nyúlfarknyi mondatban hatot elhelyezni már eleve szép teljesítmény. Pláne olyasvalaki részéről, aki, mint a cikk folytatása mutatja, amúgy tisztában van a helyi viszonyokkal.
Úgyhogy a Wikipédia, ha történeti munkáknak nem, de sommás közhelyeknek nagyon is lehet forrása.
Köszönöm Studiolum, tehát csak kettőt találtam el.
VálaszTörléshttps://www.facebook.com/maria.rosu.927?ref=tn_tnmn
De a két legfontosabbat! Nagyon köszönöm, ahogy a Wang folyó olvasását is!
VálaszTörlésNa milyen lusta vagyok. Csak most olvasom el a címszó magyar változatát. Ebben már azt a forrás nélkül idézett összefoglalást kapom, nyilvánvalóan az angolból delfinizálva:
VálaszTörlés„A középkorban nagyszámú zsidó népesség menekült a városba a zsidóüldözések elől, és egészen a második világháború végéig jelentős tényezői voltak Radóc mindennapjainak.”
Ó szent együgyűség.
Ezután már végignéztem a Radóc cikk összes (36) nyelvi változatát. Kizárólag az angol és a magyar tartalmaz utalást a középkori zsidóüldözések menekültjeire. A francia viszont még az első zsidó letelepülő nevét és érkezésének időpontját is közli: Jossel Reichenberg kereskedő, 1796. Hát ez messze esik mind a legnagyvonalúbb középkor-számítástól, mind a feltételezett galíciai Habsbburg-üldözésektől.