Furcsa módon éppen a legtöbbet járt Budapesten nem nagyon láttam. A mai napig, amikor a Lumen kávézó előzékenyen épp szemmagasságig lehúzott redőnye előtt sétáltunk el.
Árkai Sándornak (1841-1910) egykor jól menő cége lehetett, műhelyében készültek többek között a szegedi városháza 1883-as neobarokk stílusú felújításakor beépített ajtó- és ablakrácsok, de részben szintén tőlük kerültek ki a Budai Vár 1900-ban elkészült Szent István termének lakatosmunkái, a berendezés bútorzárai is.
2011-ben, a 100 éves házak napján jutottam be a Király utca 67 egyik üresen álló lakásába, ott láttam a redőnygurtnikat fedő lemezen a Paschka és társa cégjelzést, amit az ide belinkelt Antivilág című bejegyzésben is lehet látni.
VálaszTörlésNincs véletlenül fotód róla? Felraknám a Paschka-térképre.
VálaszTörlésA blog rendszeres olvasójaként és csodálójaként megtiszteltetésnek veszem. 24 órán belül küldöm is. Most épp nem annál a gépnél vagyok, amelyik a képeimet őrzi.
VálaszTörlésK.I.
Nem Csengery utca akar az véletlenül lenni, Csengery Antal, szabadelvű politikus után?
VálaszTörlésA képaláírások a posztban a fotókon szereplő szövegek betűhív átírásai, csak a vesszőkkel akartam eltérni.
VálaszTörlésBaján Korányiék mellett Paschka is tarolt. Eredeti redőnyük a Galéria cukrászdán, és - stilszerűen - a Türr István múzeum irodai szárnyán.
VálaszTörlésVégre : Paschka redőny a Síp u. 17-ben.
VálaszTörlésPascha és Weinberger kitűnő, stilszerű helyen: Selye János házán. Budapesten is, a Wesselényi utca elején.
VálaszTörlésA kettő ugyanazon a helyen van? Tudsz pontos házszámot adni? Köszi!
VálaszTörlésA Selye János háza Komár(n)omban van. A Wesselényi utcának majd megnézem a házszámát.
VálaszTörlésA legszívszorítóbb/szívmelengetőbb Paschka: nagyszüleim 1945 előtti lakásánál, Greguss u. 8.
VálaszTörlésTamás, a te bejegyzéseidről, mint társszerzőéről a Blogger nem ad nekem jelzést, csak véletlenül szoktam felfedezni itt a margón egy-egy poszt újraolvasásakor. Megkérlek, ezeket a megjegyzéseket e-mailben küldd, akkor azonnal olvasom és reagálok rájuk.
VálaszTörlésPaschka és Tsa redőny Csíkszeredában (Petőfi u. 30):
VálaszTörléshttps://drive.google.com/file/d/1G0MAK4VJwZeo3PLi9pmfYLiMkNe3aVGx/view?usp=sharing
Az egyetlen megmaradt régi üzletportál a városban ha jól tudom.
Van tudomásotok fennmaradt gyártási rajzokról? Érdekelne egy hasonló üzletportál szerkezeti felépítése, rekonstrukciós célból!
Üdv. Tövissi Márton
Bartfan a főtérbol nyíló utcában a Szent Egyed templommal szemben rég bezárt uzlet redonye is Paschka és tsa
VálaszTörlésLugos, családom utolsó előtti generációjának fontos városa, valósággal elkényeztet címerekkel. (Hiába, ezek a L-betűs városok !) Rateszku-testvérek, Pick Ede és utóda Budapestről épen és szétverve, Paschka István Budapestről, S.Rosenthal Bécsből aki van "természetesen" Lembergben és Slavonicében is
VálaszTörlésKaránsebes ugyanilyen fontos város a családunknak mint Lugos. Haidekker Sándor kerítésgyára Budapesten és a Halász testvéreké Oradeaváradon, a kevert nyelvből ítélve az ántivilág utolsó évéből ...
VálaszTörlésEzt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlésPaschka Temesváron illetve még valamilyen teljesen olvashatatlan is.
VálaszTörlésPaschka Szolnokon, a templommal szemben.
VálaszTörlésLugos gazdagodott Tóth Elek műlakatossal, Grünvalddal Oradeából, Woltár Alfréd Bécsből, aki néha fejreáll :)
VálaszTörlésPaschka Szegeden.
VálaszTörlésPaschka címer, Andrássy út 78.
VálaszTörlésPaschka Temesváron, a Titulescu és a Dragalina utca sarkán.
VálaszTörlésHalász testvérek Vingán, a temesi gyönyörű bolgár faluban, amelynek elképesztő bolgár katolikus temploma mellett latin betűkkel most aktuális felirat.
VálaszTörlésMehádia gyöngygyönyörű falu főterén Halász testvérek, illetve egy feltehetően magyar szövegű redőnycímer (szét van barmolva, onnan tudható.), és még más nagyváradi címer.
VálaszTörlésEzen a helyen megint elgondolkodtam a mi dolgainról is, de méginkább azon: hogy nem hemzseg Románia a turizmusból milliomossá lett néppel?