Egy alapmű. Vitalij Lozovszkij: Hogyan éljük túl a börtönt és töltsük el hasznosan
odabenn az időt. Moszkva, 2005
odabenn az időt. Moszkva, 2005
Nemrég írtunk a dachaui koncentrációs tábor egy kártyapaklijáról, amelyről azonban első keverésre kiderült, hogy nem a táborban készült rendeltetésszerű használatra, hanem a tábor felszabadulása után, egyfajta rajzos memoárként. A pétervári Kártyamúzeum katalógusában közölt alábbi paklit azonban valóban játék céljára rajzolták a börtönben, talán valamikor 1967 és 1981 között. A katalógusban szereplő tizenhat kártya között mindenfajta figura szerepel, ezért valószínű, hogy a csomagnak mind az ötvenhárom lapját más-más rajzzal díszítették. Csak találgatni tudjuk, mivel.
A szovjet börtönvilág közelebbi ismerete nélkül azt is csak találgatni tudjuk, mit ábrázol a közölt kártyák egyik-másik képe. Aki tudja, járuljon hozzá a megfejtéshez.
A kőr ász az áhított szabadságot idézi az égen húzó vadludak képével. Az itt és két sorral lejjebb csavarral jelölt figura valószínűleg a bubi lesz, egyformán kényszermunkás képében. А 6-os lapra rajzolt jellegzetes korabeli szovjet borítékot a Mordvin Köztársaságba küldték: talán nyelvrokonunktól származik a csomag?
A smasszereket ábrázoló lapokat mindhárom színben sajátos ábra jegyzi, ami nem hagy kétséget afelől, hogy ez a király figurája. A 8-as képen az ő szemszögükből, kívülről látjuk a cellaajtót a kémlelőnyílással és a kormuskának, azaz „etetőnek” nevezett, csajka méretű ajtóval. A hatos lapon egy csasztuska olvasható, szemmel láthatóan a börtönudvar valamelyik transzparenséről másolva, amely a korabeli agitnyelv fordulataival fejezi ki a tömör német eredetiből jól ismert jelszót:
Помни сам, скажи другому:
Честный труд – дорога к дому.
Emlékezz rá, és másnak is mondd el:
a becsületes munka a hazavezető út.
Честный труд – дорога к дому.
Emlékezz rá, és másnak is mondd el:
a becsületes munka a hazavezető út.
Az őrbódé a szögesdróttal magáért beszél a káró ászon. A 9-es lapokon talán a börtönben nagyra értékelt javak lehettek, mint itt a komiszkenyér valamivel a tetején, és a szovjet idők legnépszerűbb cigarettája, a Ленинградская Прима. Utóbbi egy időben a Советская Прима nevet is viselte, s erre utalva nemrégen Lenin és Sztálin arcképével díszített nosztalgia-kiadását is piacra dobták. A 6-os kártya pedig folyamodvány Roman Rudenkóhoz, a Szovjetunió főügyészéhez. Rudenko, a nürnbergi per szovjet főügyésze 1953-tól 1981-ben bekövetkezett haláláig viselte ezt a tisztséget, ami valószínűleg megadja a kártya készítésének ante quemjét.
A pikk ász az egység (подразделение) nevét viselő, síndarabból készített harang, amellyel szabadtéri kényszermunkán jelezték a gyülekezőt, mint nálunk háború alatt a légóriadót. A „csavar” (bubi?) figurájának homlokán olvasható РАБ КПСС – a Szovjet Kommunista Párt rabja – jellegzetes korabeli börtöntetoválás volt, amellyel az elítéltek a rendszerrel szembeni tiltakozásukat fejezték ki; női párja a „Рабыня КПСС”. Az utolsó hatoson pedig a За отличный труд – A kiváló munkáért börtönlap 1967. április 24. hétfői, György-napi számát látjuk, amelyet az egység körletéből tilos volt kivinni („газету за пределы подразделения не выносить”). Vajon a kártya készülésének időpontját jelzi az évszám? Vagy inkább valamilyen jeles eseménnyel – például a várható szabadulással – áll kapcsolatban? Netán finom utalás a вот тебе Юрьев день, „nesze neked György-nap”, kb. „nesze semmi, fogd meg jól” közmondásra? Ha igen, hosszú időbe telhetett kitalálni, de hát idő az volt. És hasznosan kellett eltölteni.
Nagyon érdekes volt!
VálaszTörlésErről még nem is hallottam!
Én olvasmányaimból tudtam, hogy van ilyen, de sosem láttam még, míg ez a katalógus a kezembe nem került. Miután ezt megírtam, a blog angol változatában egy amerikai örmény lány írta, hogy a nagy grúziai örmény filmrendező, Paradzsanov is rajzolt magának kártyát a börtönben, amely ki is van állítva a jereváni múzeumban. Kíváncsi volnék rá.
VálaszTörlés