Ezt a képet Gyuri öcsémtől kaptam Koppenhágából, karácsonyi üdvözletképpen, az alábbi levél kíséretében:
Kedveseim!
Így karácsony második napján szeretnénk még mindenkinek áldott karácsonyt és boldog új évet kívánni.
Az üdvözlethez mellékelek két rendhagyó karácsonyi képeslapot. A képen egy kis olajfa betlehem látható, három napkeleti bölcs, meg egy betlehemi bölcs. A betlehemi bölcs, Tawfiq Salsaa faragta a betlehemet. Látszólag ugyanolyan, mint bármelyik más olajfa betlehem, amelyből Betlehemben százával kapni minden kegyboltban. Van azonban egy apró különbség. A bölcsek nem tudják hódolatukat tenni a Kisded előtt, mert egy fal – pontosabban: a Fal – választja el őket Betlehemtől…
Azt a Falat, amely a kis betlehem falának mintaképül szolgál, Izrael húzta fel egy pár éve a zsidó állam és a palesztin területek közt, úgymond terrorvédelmi okokból. Ez a fal azonban nem olajfából van, hanem öt-hat méter magas betonból, és teljesen körbeöleli Ciszjordániát. A fal gyakorlatilag ketrecbe zárja a palesztinokat, elvágva őket termőföldjeiktől, olajfaligeteiktől, az izraeli munkalehetőségektől, valamint Jeruzsálemtől, ahol többek közt a legjobban felszerelt palesztin kórházak is vannak. Betlehem is a fal mögé került. Jeruzsálemből csak szabályos határátkelőhelyen át lehet megközelíteni – persze csak turistáknak, de azok így nem nagyon mernek Betlehembe átruccanni, amely különben csak tíz perces autóbuszútra fekszik Jeruzsálemtől. A betlehemi keresztény közösség – amely Palesztinában a legnagyobb – nagyon magára hagyatva érzi magát.
Legalább gondolatban, egy ima erejéig legyünk együtt azokkal a palesztin keresztényekkel, akik az iszlám radikalizálódás és az izraeli elszigetelés közé szorulva még tartják a sáncot Jézus szülővárosában.
Gyuri, aki hebraistaként éveket élt Izraelben, s nemrégiben egy rövid látogatásra ismét visszatért ifjúsága színhelyére – reméljük, hogy, mint ígérte, beszámol majd róla itt a blogban is –, hosszan mesélt az egykor turistáktól nyüzsgő, ma ürességtől kongó Betlehemről, a palesztin keresztények reménytelen helyzetéről, a Fal előtt hosszú sorokban, napokon át bebocsátásra váró palesztinok kálváriájáról, az át nem engedett mentőautókról, az izraeli katonák megalázó és embertelen viselkedéséről.
Tawfiq Salsaa újfajta betlehemének a híre gyorsan bejárta a világsajtót. A NZ Herald „O little (divided) town of Betlehem” címmel hosszú riportot is közölt a mesterrel. „Elképzeltem, kétezer évvel ezelőtt hogy menekült el innen József és Mária a kis Jézussal a gyilkosok elől”, mondja Salsaa. „Ma nem lenne ilyen könnyű dolga.” Mindazonáltal nem adta fel a reményt: a betlehemébe épített falat kivehetőre készítette.
És ez 2007 karácsonya...
VálaszTörlésVirág Benedek Békesség óhajtás c. ódája Kodály Zoltánt kórusmű írására ihlette.
Az óhajtás maradt, a falak is...
Kb 7 eves kesessel lattam meg ezt a nagyon szubjektiv bejegyzest. Lehet hogy a szerzo nem hiszi, de a fal tenyleg megneheziti a terroristak dolgat ( mellesleg nem mindehol van fal, van ahol drotkerites van, vagy az sem) Pl. en sajnalom, hogy a somroni Itamar telepules korul nincs fal. Igy 2011 marciusaban ket fiatalkoru arab atvagta a drotot, es miutan bemaszott a Vogel csalad lakasaba, kessel megolte a 2 szulot es az otthon levo 3 gyereket, akik kozul a legkisebb feleves volt. Par nappal kesobb voltam ott, a kertben a fuvon meg ott voltak szetszorva a gyerekek jatekai. Ez csak egy az ezernyi terror tamadas
VálaszTörléskozul - ezek egy reszet a fal megakadalyozza.
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlésNagyon sajnálom, hogy nekem viszont ez a cikk került utamba a minap éppen Betlehemről és az ott lakó keresztény palesztinokról: http://www.bbc.co.uk/news/magazine-27883685
VálaszTörlésNem tudom, lehetséges-e ott tenni még valamit egyáltalán hogy egyszer végre béke legyen.